Kenevir tohumu yağı ve atık trafo yağı kullanılarak geri dönüştürülmüş asfaltların karışım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mixture properties of recycled asphalt using hemp seed oil and waste transformer oil
  1. Tez No: 863883
  2. Yazar: MERVE NUR KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÜNSAL BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı geri kazanılmış bitümün, bitkisel yağ olan kenevir tohumu yağı ve atık bir yağ olan atık trafo yağı ile gençleştirilmesi ve yeniden yol inşaatında kullanımının incelenmesidir. Bununla birlikte bitümü modifiye etmek için kullanılan parametrelerin taguchi yöntemi kullanılarak optimizasyonunu yapmaktır. Yöntem: Çalışmada; 70/100 penetrasyonlu saf bitüme, %0 %20 %40 oranlarında Geri kazanılmış bitüm (RAP )ve gençleştirici olarak %0 %0,5 %1 oranlarında kenevir tohumu yağı ve atık trafo yağı katılarak performans özelliklerini değerlendirmek için penetrasyon, yumuşama noktası, Marshall stabilite deneyleri uygulanmıştır. Katkı malzemelerinin optimizasyonu için Taguchi metodu kullanılmış ve optimum değerler bulunmuştur. Bulgular: RAP ve gençleştirici katılmamış saf bitümün penetrasyon değeri 76,63 elde edilmiştir. RAP ve kenevir tohumu yağı katıldığında ise sırasıyla 57,27 ve 43,07 değerleri elde edilmiştir. Buda kenevir tohumu yağının RAP katkısını yumuşatmakta bu oranlarda zorlandığını göstermektedir. Daha sonar RAP ve atık trafo yağının aynı anda katıldığı deneylerde sonuçlar 56,40 ve 67,90 olmaktadır. Bu durum bize atık trafo yağının, kenevir tohumu yağından daha güçlü gençleştirici etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Her iki yağında birlikte kullanıldığı deneyde ise penetrasyon değeri 84,0 gelmiştir. Buda her iki yağın birlikte kullanıldığında RAP üzerindeki etkisinin daha güçlü olduğunu göstermiştir Sonuç: Geri kazanılmış bitüm katkısının, 70/100 penetrasyonlu bitümü sertleştirdiği fakat Kenevir tohumu yağı ve atık trafo yağının yumuşattığı gözlenmiştir. Aynı zamanda atık trafo yağı kenevir tohumu yağından daha güçlü yumuşatma özelliğine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this study is to rejuvenate asphalt (RAP), which is a waste material, with hemp seed oil, which is a vegetable oil, and waste transformer oil, which is a waste oil, and to examine its reuse on roads. At the same time, it is to optimize the parameters used for bitumen modification by using the Taguchi method. Method: In this study; Penetration, softening point and Marshall tests were applied to evaluate the performance properties by adding RAP at the rate of 0% 20% 40 to pure bitumen, and hemp seed oil and waste transformer oil at the rate of 0% 0.5% 1% as rejuvenators. Taguchi method was used to optimize additive materials and optimum values were found. Findings: The penetration value of bitumen without RAP and rejuvenator was obtained as 76.63. When RAP and hemp seed oil were added, values of 57.27 and 43.07 were obtained, respectively. This shows that hemp seed oil has difficulty in softening the RAP contribution at these rates. Later, in the experiments in which RAP and waste transformer oil were included simultaneously, the results were 56.40 and 67.90. This shows us that waste transformer oil has a stronger rejuvenating effect than hemp seed oil. In the experiment where both oils were used together, the penetration value was measured at 84.0. This indicates that the combined use of both oils has a stronger effect on RAP. Results: It was observed that RAP additive hardened the bitumen, but Hemp seed oil and waste transformer oil softened it. At the same time, waste transformer oil has a stronger softening property than hemp seed oil.