Distribütörlük Sözleşmesi
Distributorship Agreement
  1. Tez No: 863906
  2. Yazar: ALMİRA TAGİ ZAİRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
“Bir sözleşme kendi yarattığı münasip hukukunun ürünüdür ve kendisine hayat vermek için tarafların referans gösterdiği bir hukuk sisteminden ibarettir!”Roland Brown Bu çalışmada, ürün ve hizmetlerin dağıtımında en sık kullanılan yöntemlerden biri olan distribütörlük sözleşmeleri incelenmiştir. Öncelikle, isimsiz sözleşme yönü ele alınarak sözleşmenin önemi ortaya konulmuştur. Lüks ürünlerin inhisari dağıtımında olduğu gibi, ticari uygulamada dağıtım tekniği gelişmektedir. Bu sonuca varmak için, Türk ve uluslararası hukuk sistemlerine dayanan uygulamalı örneklerle kapsamlı bir analiz yapılmıştır. Bu bağlamda, yasal düzenlemelerin eksikliği ve sözleşmelerde proaktif hükümlerin bulunmaması çeşitli sorunları ortaya çıkartmaktadır. Bu sorunlar yeni mücadeleler doğurmakta ve hukuki ortamda farklı bir yorumla stratejik düşünmeyi teşvik etmektedir. Bu tezin amacı, distribütörlük sözleşmelerinin uygun şekilde formüle edilmediği takdirde ortaya çıkan hukuki boşluklar sebebiyle sorunların kaçınılmaz olduğu, tartışmasına katkıda bulunarak çözüm getirmektir. Bu çalışma, distribütör ve sağlayıcı arasındaki sözleşmesel ilişkinin hukuki değerlendirmesini sağlayan bir medeni hukuk analizine dayanmaktadır. İşbu çalışma, distribütörlük sözleşmesine ilişkin hukuki ve ekonomik analizlerle desteklenmektedir. Araştırmamız, uyuşmazlıkların olumlu son bulmasının, büyük ölçüde doğru anlaşmanın varlığına bağlı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, birtakım hususların komplike olduğu görünmektedir. Bu nedenle, distribütörlük sözleşmesinin kavram, nitelik ve özelliklerinin tespiti, sözleşmenin kapsam ve hedeflerinin ortaya konulması ve sözleşme koşulları geleceğin ticaretinin iyileştirilmesinde anahtar role sahiptir.
Özet (Çeviri)
“A contract is the creature of its proper law, and it is a reference by the parties to a system of law which is to give life to the contract!”Roland Brown This paper analyses distribution agreements as one of the most frequent methods of distribution of products and services. It addresses its innominate contract type and determines its significance. In business practice, like cases concerning the exclusive distribution of luxurious products, the distribution technique is evolving. In order to reach that conclusion, thorough analysis has been conducted by providing practical examples relied on Turkish and international jurisprudence. In this regard, several issues emerge by analysing the lack of regulations and proactive provisions. These issues present new challenges and encourages strategic thinking in a legal environment with different interpretation. The purpose of this paper is to provide solutions and contribute to the discussion that if not properly formulated distributorship agreements create entanglement due to the legal ambiguity. This paper is principally based on a civil law analysis, providing legal assessment of the contractual relationship of the distributor and provider. The study is supported by an analysis of legal and economic papers concerning distribution agreements. The research shows that the outcome of the cases depends largely on creating the right agreement. However, certain points appear to be complicated, therefore the determination of distributorship agreement's concept, its nature and features, clarity over scope and goals are the key of contractual conditions improving future business.