Markayı sahibinin izniyle kullananların üçüncü kişilere karşı koruması
The protection of trademark against third-party by users authorized with owner's
- Tez No: 939206
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN TUNÇ YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Günümüzde ticaretin olmazsa olmaz bileşenlerinden biri haline gelmiş olan markayı kullanma hakkı, temel olarak o markayı yaratan ve ayırt edicilik kazandırarak bir ekonomik değere dönüştüren marka sahibine aittir. Marka sahibi, tekel niteliğindeki bu hakkını ihlal eden tüm fiillere engel olabilir. Ancak markanın tescilli işaret üzerinde sahibine sağladığı bu mutlak hakimiyetin de bazı yasal ve akdi istisnaları mevcuttur. Ticaret hayatının gereklilikleri, bu kapsamda serbest rekabetin ve tüketicilerin korunması amacıyla, markanın belli şartlar altında üçüncü kişilerce kullanımına imkân sağlayan milli ve milletlerarası düzenlemeler getirilmiştir. Gerçek kişilerin ad ve adresleri, mal veya hizmetlerin tanımlayıcı nitelikleri, yedek parça ve servis hizmetlerindeki kullanımlar gibi markanın ticari etkilerinin sınırlandırılmasına ilişkin istisnalar ile başvuru eserlerinde markaya yer verilmesi, marka hakkın tüketilmesi ve sessiz kalma yoluyla hak kaybı bu kapsamda sayılabilecek yasal istisnalardır. Markayı kullanması marka sahibi için bir hak olduğu kadar zorunluluk olarak da düzenlenmiştir. Bu sebeple markayı kullanma zorunluluğu bulunan marka sahibi, markasını bizzat kullanabileceği gibi izin verdiği üçüncü kişiler vasıtasıyla da kullanabilir. Üçüncü kişiler, marka lisans sözleşmesi veya marka lisans hükmü taşıyan tek satıcılık, distribütörlük, franchise, acentelik vb. sözleşmeler yoluyla marka üzerinde bir kullanım hakkı elde edebilirler. Bunun dışında tescile muvafakat ve birlikte var olma sözleşmesi gibi yollarla başka kişilerin tescilli markayı oluşturan işaret üzerinde marka sahibiyle birlikte doğrudan hak sahibi olması da mümkündür. İşte tüm bu ihtimallerde marka üzerinde bir hak elde eden izin sahiplerinin markayı üçüncü kişilere karşı koruyup koruyamayacağının veya hangi ölçüde ve hangi şartlarla koruma hakkına sahip olabileceğinin belirlenmesi gerekir. Markayı koruma hakkının, sahibinden edindiği bir izin kapsamında markayı kullanan kişilerce kullanılabilmesinin hukuki dayanakları ile koruma hakkının kapsamı ve şartları çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Üçüncü kişi tarafından ihlal edilen markayı korumak için marka sahibinin başvurabileceği hukuki çareleri, markayı sahibinin izni ile kullanan kişilerin de doğrudan veya sahibine bildirimde bulunarak kendi hak ve menfaatleri ölçüsünde ve kendi adlarına kullanmaları mümkündür. Tescil başvurusuna karşı itiraz ile tescilli markanın iptalini talep etmek, hükümsüzlük ve tecavüz davalarını açmak ve geçici hukuki himaye tedbirlerine başvurmak bu kapsamdadır. Tüm bu prosedürlerin hukuki dayanağı yasal düzenlemeler veya marka hakkını koruma yetkisi tanıyan sözleşme hükümleri olacaktır. Bazı durumlarda ise marka sahibi bu konuda bir izin vermemiş hatta dava açma hakkı sözleşmede açıkça yasaklanmış olsa dahi izin sahibinin hukukun temel ilkelerine ve hakkaniyete dayanarak markayı koruyucu yasal yollara başvurabileceği mahkeme kararları ile kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The right to use the trademark, which has become one of the indispensable components of trade today, basically belongs to the trademark owner who creates that trademark and transforms it into an economic value by giving it distinctiveness. The trademark owner has the right to prevent all acts that violate this monopolistic right. However, there are some legal and contractual exceptions to this absolute dominance that the trademark provides to the owner over the registered mark. To meet the requirements of commercial life, free competition and protecting consumers, national and international regulations have been introduced that allow the use of the trademark by third parties under certain conditions. Exceptions to the limitation of the commercial effects of the trademark, such as the names and addresses of real persons, the descriptive characteristics of goods or services, the use of spare parts and technical services, and the inclusion of the trademark in the reference works, the exhaustion of the trademark right and the loss of rights due to remaining silent are the legal exceptions to be counted within this scope. The use of the trademark is regulated as an obligation as well as a right for the trademark owner. The trademark owner can use his trademark personally or through third parties he allows. In this context, third parties may obtain a right of use on the trademark through a trademark license agreement or contracts such as exclusive distributorship, franchise, agency, etc., which have a trademark license provision. Apart from this, it is also possible for other persons to have direct rights with the trademark owner on the mark that constitutes the registered trademark through means such as consent to registration and co-existence agreement. In all these possibilities, it is necessary to determine whether the permit holders who have obtained a right on the trademark can protect the trademark against third parties or to what extent and under what conditions they may have the right to protect it. The legal basis for the use of the right to protect the trademark by the persons who use the trademark with permission, and the scope and conditions of the right to protection constitute the subject of our study. If the trademark is infringed by a third party, it is possible for the persons who use the trademark with the permission of the owner to use all the rights and powers that the trademark owner can use to the extent of their own rights and interests and on their own behalf directly or by notifying the owner. This includes procedures of objection against the registration applications, annulments and invalidation açtın, filing infringement lawsuit and applying for temporary legal protection measures. The legal basis of all these procedures will be either legal regulations or a contractual provision to use the trademark right with permission. In some cases, even if the trademark owner has not given permission in this regard, or even if the right to file a lawsuit is expressly prohibited in the contract, it is possible for the permit holder to take measures to protect the trademark based on fundamental legal principles and equity.