Bahrî Memlûkleri dönemi Bîre/ Birecik (1250-1382)
El- Bire/Birecik in the period of Bahri Memlûks (1250-1382)
  1. Tez No: 863908
  2. Yazar: ALİ FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Fırat Nehri üzerinde yer alan Bîre şehri, ilkçağlardan itibaren jeo-stratejik öneme haiz bir yer olmuştur. Sahip olduğu bu özelliğiyle ilkçağlardan itibaren Hitit, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Doğu Roma (Bizans), Emevî, Abbasi, Büyük Selçuklu Devleti, Artuklu, Eyyûbî ve Memlûk Türk Devleti'nin hâkimiyet alanlarına dâhil olmuştur. Memlûk Türk Devleti'nin kuruluşu ile birlikte Bîre, Suriye coğrafyasına hâkim olma noktasında pek çok girişimin ve bunun yanında çatışmaların yaşandığı bir yer haline gelmiştir. Özellikle Moğolların batı seferleri ile başlayan orta doğu coğrafyasına akınları bu hâkimiyet mücadelesinde Bîre'yi daha da önemli bir hale getirmiştir. Bunun nedeni, Suriye ve Mısır'a ulaşmanın ve hâkimiyet icra ederken gelen saldırılara karşı bir güvenlik koridoru oluşturabilmenin Fırat Nehri üzerinde konumlanan geçiş noktalarının elde tutulmak istenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu kapsamda Bîre, Memlûk teşkilatlanmasına dâhil edilerek devletin kuzey sınırından gelecek olan saldırılara karşı bir gözlem noktası ve Anadolu'ya yapılacak seferlerde askeri bir üs haline getirilmiştir. Bîre, Memlûk Türk Devleti'nin merkezi olan Kahire'ye uzaklığı göz önünde bulundurulsa da Anadolu tarafında ilk savunma noktası olması bakımından oldukça önem verilen bir yer olmuştur.
Özet (Çeviri)
The city of Bîre, located on the Euphrates River, has been a place of geo-strategic importance since ancient times. With this feature, it has been included in the domination areas of the Hittite, Assyrian, Persian, Macedonian, Roman, Eastern Roman (Byzantine), Umayyad, Abbasid, Great Seljuk State, Artuqid, Ayyubid and Mamluk Turkish States since ancient times. With the establishment of the Mamluk Turkish State, Bîre became a place where many attempts and conflicts took place to dominate the Syrian geography. Especially the incursions of the Mongols into the Middle East geography, which started with the Western campaigns, made Bîre even more important in this struggle for dominance. The reason for this is that they want to hold the crossing points located on the Euphrates River in order to reach Syria and Egypt and create a security corridor against incoming attacks while exercising dominance. In this context, Bîre was included in the Mamluk organization and became an observation point against attacks from the northern border of the state and at the same time a military base for expeditions to Anatolia. Although Bîre is considered to be far from Cairo, the center of the Mamluk Turkish State, it was a place of great importance as it was the first defense point.