Bahri Memlûklerde divan müfettişliği / Şeddü'd-Devâvîn
Divan inspectorate in Bahri Mamluks / Shaddu'd-Dawavin
- Tez No: 943800
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAHYA AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tarihsel süreç içerisinde devletlerin sürekliliğini ve etkisini sağlayan unsurlar yalnızca kazanılan savaşlar ya da fethedilen topraklarla sınırlı değildir; asıl kalıcı miras, toplumsal düzeni şekillendiren kurumsal yapılardır. Bu bağlamda, Memlûkler döneminde önemli bir idarî ve malî denetim kurumu olan şeddü'd-devâvîn (dîvân müfettişliği) makamı, dönemin bürokratik yapısında merkezi bir rol üstlenmiştir. İlk örneklerine Eyyûbîler döneminde rastlanan bu görev, Memlûkler döneminde daha da kurumsallaşarak, özellikle Mısır ve Şam gibi vilayetlerde vezirin gözetiminde yürütülmüş; çoğunlukla askerî kökenli yüksek rütbeli emîrler, arasırada kalem ehli bürokratlar tarafından icra edilmiştir. Bu tez, şeddü'd-devâvîn makamının tarihî gelişimini, görev tanımını, yetki alanlarını ve atama süreçlerini tarihî kaynaklar ışığında incelemektedir. Şeddü'd-devâvîn, devlet dairelerinin denetimi, gelir-gider dengesinin gözetimi, vergi tahsili, devlet mallarının yönetimi, suç takibi, cezaların uygulanması ve kamu düzeninin tesisi gibi çok yönlü bir sorumluluk alanına sahiptir. Ayrıca vakıf mallarının kontrolü ve taşrada devlet otoritesinin temsili gibi fonksiyonları da bulunmaktadır. Kurum, zaman zaman siyasi güç mücadelelerinin odağı hâline gelmiş, görevde bulunan kişiler aziller, sürgünler, müsadereler ve yeniden atamalar gibi değişken bir kariyer süreciyle karşı karşıya kalmıştır. Bu dönemde görev yapmış şahsiyetler üzerinden makamın icrası, siyasi yansımaları ve devlet içindeki etkisi somut örneklerle analiz edilecektir. Ayrıca resmî yazışmalarda şeddü'd-devâvîn'in temsili, atama belgelerine dair ayrıntılı incelemelere yer verilecektir. Bu tez çalışmasının temel amacı, Memlûk Devleti'nin idari ve mali teşkilatı içerisinde önemli bir yere sahip olan şeddü'd-devâvîn kurumunu, birincil kaynaklar ışığında kapsamlı bir biçimde inceleyerek literatür'e katkı sağlamaktır. Bu bağlamda, kurumun tarihî gelişimi, yapısal özellikleri, görev tanımı, atama süreçleri ve dönemin siyasi-toplumsal dengeleri içindeki yeri bütüncül bir yaklaşımla ele alınacakır. Çalışmanın bir diğer amacı, bu alanda araştırma yapacak araştırmacılara rehberlik edebilecek nitelikte bir kaynak ortaya koymaktır. Mevcut literatür'de dağınık hâlde bulunan bilgilerin sistematik bir şekilde derlenmesiyle, şeddü'd-devâvîn kurumunun temel işleyişi, fonksiyonları ve tarihî önemi somutlaştırılmakta; böylece gelecekte yapılacak akademik çalışmalara sağlam bir zemin sunmayı amaçlamaktadır. Şeddü'd-devâvîn'in Memlûk Devleti içindeki yeri ve görevleri detaylandırılarak; özellikle devlet dairelerinin denetimi, mali işleyişin gözetimi, gelir-gider takibi, vergi toplama, vakıf mallarının kontrolü gibi kritik sorumluluklar çerçevesinde kurumsal işlevleri analiz edilecektir. Ayrıca, bu kurumun farklı bölgelerdeki (özellikle Mısır, Şam, Halep ve Gazze) uygulama biçimleri, görev tanımındaki yerel farklılıklar ve görevlilerin rütbesel dönüşümleri de ele alınarak karşılaştırmalı bir değerlendirme sunulacaktır. Aynı zamanda, göreve atanmada izlenen protokol, kullanılan resmî belgeler (taklîd, marsûme, tevki') ve bu belgelerde yer alan niteliksel beklentiler (adalet, dürüstlük, ehliyet) gibi bürokratik yapıları da kapsamaktadır. Son olarak, şeddü'd-devâvîn'in hukuki ve cezai süreçlerdeki rolü, suçluların tespiti, cezaların infazı ve kadı evlerinin mühürlenmesi gibi uygulamalar üzerinden ele alınarak kurumun çok yönlü yapısı vurgulanacaktır. Bu çalışma, Memlûk Devleti'nde şeddü'd-devâvîn kurumunun yalnızca bir idari pozisyon değil, aynı zamanda merkezi otoritenin devamlılığı, mali disiplinin sağlanması ve toplumsal düzenin tesisi açısından da hayati bir fonksiyon icra ettiğini ortaya koymaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
In the course of history, the continuity and influence of states have not been solely determined by victorious battles or territorial conquests. Rather, the lasting legacy of a civilization lies in the institutional structures that shape societal order. Within this context, the office of shaddü'd-devâvîn (ınspector of the dîwân), an important administrative and fiscal oversight institution during the Mamluk period, played a central role in the bureaucratic organization of the state. Although its origins trace back to the Ayyubid era, the institution became more systematized under the Mamluks and was primarily executed under the supervision of the vizier in provinces such as Egypt and Syria. Both military elites and scribal bureaucrats could be appointed to this office. This study examines the historical development, functional responsibilities, scope of authority, and appointment procedures of the shaddü'd-devâvîn institution through primary and secondary historical sources. The office held multifaceted responsibilities, including the supervision of government offices, fiscal auditing, tax collection, management of state revenues and expenditures, enforcement of criminal penalties, and maintenance of public order. It also undertook duties such as monitoring waqf (endowment) properties and representing central authority in provincial regions. Over time, the office became a focal point of political competition, and those who held the position often faced dismissals, exiles, confiscations, and reappointments, reflecting the volatile nature of its power. In this study, the execution of the office, its political implications, and its influence within the state will be analyzed through concrete examples of individuals who held the position during this period. Additionally, particular attention will be given to the representation of the Shaddü'd-Devâvîn in official correspondence, along with a detailed examination of appointment documents. The primary objective of this thesis is to contribute to the existing body of literature by offering a comprehensive study of the shaddü'd-devâvîn institution, which held a pivotal place within the administrative and financial structure of the Mamluk state. In doing so, the study adopts a holistic approach to explore the institution's structural features, historical development, duties, and its place within the broader socio-political dynamics of the period. Another aim of the study is to provide a systematic and consolidated reference for future researchers, given the fragmented nature of the current literature. By reconstructing the institutional framework and functions of shaddü'd-devâvîn, the thesis aims to establish a solid foundation for further academic inquiry. The thesis also presents a comparative evaluation of the institution's implementation across various regions, particularly Egypt, Damascus, Aleppo, and Gaza, highlighting differences in local functions and variations in the ranks of appointed officials. Moreover, the political and social influence of the office is emphasized through the analysis of power struggles, political purges, confiscations, and imprisonments experienced by officeholders. Additionally, the study covers the protocols and documents involved in the appointment process—such as taqlīd, marsūma, and tawqīʿ—as well as the expected virtues listed therein (e.g., justice, honesty, competence). Finally, the institution's role in legal and punitive procedures, such as the registration of criminals, execution of penalties, and even the sealing of judges' residences, demonstrates the office's extensive jurisdiction. Ultimately, this study concludes that the shaddü'd-devâvîn was not merely an administrative supervisory post but also a vital mechanism for maintaining fiscal discipline, safeguarding social order, and reinforcing central authority—thereby serving as a key element in understanding the political and bureaucratic organization of the Mamluk era.