Türkiye için bir enerji ve emisyon modeli önerisi: Sisten dinamiği yaklaşımı
An energy and emission model proposal for Türkiye: System dynamics approach
  1. Tez No: 863931
  2. Yazar: ÖZLEM KARADAĞ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERKAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Sistem Dinamiği yaklaşımı kullanılarak bir simülasyon modeli oluşturmak ve bu simülasyon modeli ile Türkiye'nin farklı enerji politikaları uygulaması sonucu enerji ve emisyon çıktılarını belirlemek. Yöntem: Bu çalışmada Türkiye için enerji politikalarının oluşmasını sağlayan faktörler belirlenip Sistem Dinamiğine dayalı bir model tasarlanmıştır. Araştırmaya konu olan model oluşturulurken kullanılan değişkenler, fonksiyonlar ve başlangıç değerleri için literatür ve farklı veri kaynakları kullanılmıştır. Bulgular: Simülasyon model dört farklı senaryo için sonuçlar elde edilmiş ve yorumlanmıştır.. Sonuç: Türkiye için farklı enerji politikalarının farklı enerji üretim miktarları ve emisyon miktarlarına neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Purpose: To create a simulation model using the System Dynamics approach and to determine the energy and emission outputs as a result of Turkey's implementation of different energy policies with this simulation model. Method: In this study, the factors that enable the formation of energy policies for Turkey are determined and a model based on System Dynamics is designed. Literature and different data sources were used for the variables, functions and initial valem used when creating the model subject to the research. Findings: Simulation model results were obtained and interpreted for four different scenarios. Result: It has been concluded that different energy policies for Turkey cause different energy production amounts and emission amounts.