Bursa'da yüksek öğretim yurtlarında kalan öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of nutritional habits of students staying in higher education student dormitories in Bursa
- Tez No: 863957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİD AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
kazanmış ve sağlıklı bir şekilde yeterli ve dengeli beslenmenin vurgulanması artmıştır. Bu araştırma, Bursa'daki üniversite yurtlarında kalan öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Yurtta kalan öğrencilerin beslenme alışkanlıkları, kişisel sosyal hayatlarıyla bağlantılı olarak belirlenen bazı faktörlere göre değişiklik göstermekte ve bu değişimin öğrencinin zihinsel, fiziksel durumunu ve okul performansını dolaylı olarak etkileyebildiği görülmektedir. Bu nedenle gençlerin beslenme alışkanlıklarının incelenmesi büyük bir önem taşımaktadır. Yöntem: Bu araştırma kesitsel tipte bir çalışma olup, çalışmada araştırma evrenini temsilen %5 hata payı ve %95 güven düzeyi ile geçerliliği kabul edilen 98 anket analize tabi tutulmuştur. Katılımcılar basit rastgele örnekleme metodu ile belirlenerek veri toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilmiş olan veriler lisanlı SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçek formunda demografik sorular, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı ve yeme tutum testi yer almaktadır. Bulgular: Bulgular öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının yeterli ve dengeli olmadığını, sağlıklı beslenme üzerine bilginin eksik olduğunu, demografik özelliklerinin beslenme konusunda etkili olduğunu göstermektedir. Sonuç: Öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, yaşam kalitelerinin artmasına, akademik başarılarının yükselmesine ve gelecekte oluşabilecek beslenmeye bağlı sağlık sorunlarının azalmasına önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
and the emphasis on healthy, adequate, and balanced eating has increased in today's world. This study was designed and conducted to determine the eating habits of students residing in university dormitories in Bursa. The eating habits of students living in the dormitories vary according to certain factors related to their personal social lives, and it is observed that this variation indirectly affects the students' mental and physical well-being, as well as their academic performance. Therefore, examining the eating habits of young people carries great significance. Method: This research is a cross-sectional type of study, and 98 questionnaires, which representing the research universe and were accepted as valid with a 5% margin of error and 95% confidence level, were analyzed. Data collection was carried out by determining the participants with a simple random sampling method. The obtained data were analyzed with the licensed SPSS 25 package program. In the scale form used in the research, demographic questions, eating habits, frequency of food consumption and eating attitude test are included. Findings: The findings show that the nutritional habits of the students are not adequate and balanced, the information about healthy nutrition is lacking, and the demographic characteristics are effective in nutrition. Results: Correcting students' eating habits will contribute significantly to improving their quality of life, enhancing their academic achievements, and reducing potential health problems related to nutrition in the future.