İbn Âşûr'un et-Tahrîr ve't-tenvîr adlı tefsiri bağlamında Mekkî-Medenî ayrımının Kur'ân yorumundaki rolü
The role of the Makki-Madani in the interpretation of the Qur'an in the context of Ibn Ashur's al-Tahreer wa't-Tanweer
  1. Tez No: 863958
  2. Yazar: MUSTAFA TAHA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Hitap üslûbunun hâkim olduğu Kur'ân-ı Kerîm'in mana ve maksatlarının anlaşılmasında sûrelerin iç bağlamı gibi önem arz eden ve nüzûl sürecinin dış bağlamı hakkında sağladığı bilgilerle kritik rol üstlenen Mekkî-Medenî ayrımının tefsirdeki yansımaları gerek klasik gerekse modern dönem tefsirlerinde kendini göstermektedir. Bu çalışmada Tunuslu müfessir Muhammed Tâhir b. Âşûr'un et-Tahrîr ve't-tenvîr adlı eseri bağlamında Mekkî-Medenî ayrımının Kur'ân yorumundaki rolü incelenmiştir. İbn Âşûr söz konusu ayrımı tefsirinde sistemli ve kapsamlı bir şekilde ele almış ve ulaştığı kanaatleri âyetlerin yorumuna tutarlı bir şekilde yansıtmıştır. Onun bu yönü et-Tahrîr ve't-tenvîr'ini tefsir literatüründe farklı bir yerde konumlandırmaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde tarihsel süreçte Mekkî-Medenî ayrımının tefsirdeki yansımaları tarihsel arka planıyla birlikte incelenmiş, klasik ve modern tefsir literatüründeki bazı örnekleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde İbn Âşûr'un tefsiri özelinde söz konusu ayrımın teorik çerçevesi teşhis edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise bu teorik çerçevenin İbn Âşûr'un Kur'ân yorumuna yansımaları çeşitli örnekler üzerinden ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The reflections of the Makki-Madani, which is as important as the internal context of the suras in understanding the meaning and purposes (maqasid) of the Qur'an, which is dominated by the wording of khitab, and which plays a critical role with the information it provides about the external context of the nuzul process, are reflected in both classical and modern tafsirs. This study examines the role of the Makki-Madani in the interpretation of the Qur'an in the context of Tunisian commentator Muhammad Tahir b. Ashur's al-Tahreer wa't-Tanweer. Ibn Ashur has dealt with Makki-Madani systematically and comprehensively in his tafsir and has consistently reflected his conclusions on the interpretation of the verses. This aspect of his work places his al-Tahreer wa't-Tanweer in a different place in the exegetical literature. In the first part of this study, which consists of three chapters, the reflections of the Makki-Madani in exegesis in the historical process are analyzed together with its historical background, and some examples in classical and modern tafsir literature are emphasized. In the second part, the theoretical framework of the Makki-Madani in question in Ibn Ashur's tafsir was tried to be identified. In the third part, the reflections of this theoretical framework on Ibn Ashur's interpretation of the Qur'an are revealed through various examples.