Halet Çambel and Nail Çakırhan as agents of placemaking: Karatepe-Aslantaş Open Air Museum and the Çakırhan House
Yer oluşturmanın özneleri olarak Halet Çambel ve Nail Çakırhan: Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi ve Çakırhan Evi
- Tez No: 863971
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN TURAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışması, arkeolog Halet Çambel ve alaylı mimar, şair Nail Çakırhan'ı, Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi ve Çakırhan Evi üzerinden“yer”oluşturmanın özneleri olarak ele almaktadır. Çambel ve Çakırhan, Türkiye'nin yirminci yüzyıl ortası entelektüel ortamının birer üyesi olarak miras, kültür ve koruma konularında güçlü görüşlere sahipti. Bu çalışmada Çambel ve Çakırhan'ın arkeoloji, koruma ve mimariyi bir yer yaratma fırsatı olarak gördükleri iddia edilmektedir. Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi, yerinde korumanın ve yerel katılımın erken bir örneğidir. M.Ö. 8. yüzyıla ait Hitit kalesinin arkeolojik kalıntıları, ortostatlarıyla birlikte, 1960'lı yılların başında Halet Çambel'in çabalarıyla yerinde korunmuş, restore edilmiş ve Türkiye'nin ilk açık hava müzesi haline getirilmiştir. O zamandan beri alan müze olmanın ötesine geçerek doğal/kültürel bir çevre haline gelmiştir. Bu şekilde yerel halk tarafından benimsenerek, kapsayıcı bir arkeoloji/koruma mücadelesinin ilk örneği olmuş. Alaylı bir mimar tarafından inşa edilen Çakırhan evi, Akyaka'yı anlamlı bir“yer”olarak korumak bir model olarak, ve katkıda bulunan Nail Çakırhan'ın kimliği ve görüşleri üzerinden değerlendirmektedir. Araştırma, fiziksel yapılandırmaların ötesinde, müze yapılarının ve evin sınırlarının ötesine uzanan anlamlı, sosyal olarak uyumlu bir yer olgusu yaratıldığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis approaches archaeologist Halet Çambel and her partner, self-made architect Nail Çakırhan, as collaborators in place-making by focusing on the Karatepe-Aslantaş Open-Air Museum and the Çakırhan House. Çambel and Çakırhan possessed strong views about heritage, culture, and conservation as members of the mid-twentieth-century intellectual milieu of Turkey. This thesis argues that Çambel and Çakırhan saw archaeology, conservation, and architecture as opportunities to create place. Karatepe-Aslantaş Open-Air Museum was an early example of on-site archaeological display and local collaboration. The archaeological remains of the 8th-century BCE Hittite fortress, with its valuable orthostats, were left in place, restored, and turned into the first open-air museum of Turkey, through Halet Çambel's determined efforts at the beginning of the 1960s. Since then, the area has been used and valued. Gradually, it has become a natural/cultural environment by going beyond being a museum. As such, it was appropriated by local people, becoming an example of inclusive archaeological/conservation intervention. The thesis also explores the Çakırhan house, as a model for keeping Akyaka as a meaningful place through the efforts of Nail Çakırhan. The thesis foregrounds meaningful, resilient, and socially cohesive environments that were more than just a museum and a house.