Colloidal selenium nanoparticles functionalized with some polymers: Synthesis, characterization, and applications
Bazı polimerlerle fonksiyonelleştirilmiş kolloidal selenyum nanoparçacıklar: Sentez, karakterizasyon ve uygulamaları
  1. Tez No: 863977
  2. Yazar: IBRAHIM A. M. AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BERNA OLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Selenyum nanoparçacıkları (Se NP'ler) küçük boyutları, düşük toksisiteleri, antimikrobiyal aktiviteleri ve diğer birçok özelliği ve ayrıca yaygın kullanımları nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu avantajlara ek olarak Se NP'lerin bazı kaplama ajanları ile zenginleştirilmesi ve işlevselleştirilmesi, özelliklerinin daha da geliştirilmesi uygulanabilirliğinin arttırılması açısından önemlidir. Bu nedenle, bu tezde, doğal biyopolimerler olan kitosan (Ch) ve sodyum aljinat (Alg) ile sentetik polimerlerden polivinil alkol (PVA) ve polivinilpirolidon (PVP) kullanılarak Se NP'lerin sentezi, karakterizasyonu ve bunların antibakteriyel ajan olarak kullanılma potansiyelleri sistematik olarak incelenmiştir. Ayrıca kaplama ajanlarının Se NP'lerin fizikokimyasal özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Se NP'lerin sentezi, quercetin içeren veya içermeyen polimer çözeltilerinin varlığında, selenyum kaynağı olarak sodyum selenitin askorbik asit (indirgeyici madde) ile indirgenmesiyle gerçekleştirildi. SeNP'lerin oluşumu, şekli ve boyutu, ultraviyole görünür (UV-Vis) ve Fourier dönüşümü kızılötesi (FTIR) spektroskopileri ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak değerlendirildi. SEM analizi, Se NP'lerin küresel şekilli olduğunu ve kullanılan polimere bağlı olarak çaplarının değiştiğini ortaya çıkardı. Se NP'lerde kaplama maddelerinin fonksiyonel gruplarının varlığı FTIR analizi ile belirlenirken, XRD ölçümlerinden Se NP'lerin amorf bir yapıya sahip olduğu gözlemlendi. Zeta potansiyeli ölçümleri Se NP'lerin kararlı olduğunu ve yüzey yüklerinin polimerin fonksiyonel gruplarına göre değiştiğini gösterdi. Tüm SeNP'lerin antibakteriyel aktivitesi, sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle S. aureus bakterisine karşı belirlendi. Mikrodilüsyon testinin sonuçları, incelenen tüm Se NP'lerin oldukça önemli antibakteriyel aktiviteye sahip olduğunu ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
Selenium nanoparticles (Se NPs) have attracted attention due to their small size, low toxicity, antimicrobial activity, and many other properties and widespread uses. In addition to these advantages, it is important to enrich and functionalize Se NPs with some capping agents to further improve their properties and increase their applicability. Therefore, in this thesis, the synthesis and characterization of Se NPs using natural biopolymers chitosan (Ch) and sodium alginate (Alg) and synthetic polymers polyvinyl alcohol (PVA) and polyvinylpyrrolidone (PVP) and their potential to be used as an antibacterial agent were systematically studied. In addition, the effects of capping agents on the physicochemical properties of Se NPs were investigated. The synthesis of Se NPs was carried out by reduction of sodium selenite (Na2SeO3) as the selenium source with ascorbic acid (VC) as the reducing agent in the presence of polymer solutions (Ch, Alg, PVA, and PVP), which contained quercetin or not. The formation, shape, and size of SeNPs were evaluated using ultraviolet-visible (UV-Vis) and Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopies and scanning electron microscopy (SEM). The SEM analysis revealed that the Se NPs were spherical, and their diameters changed depending on the polymer used. While the presence of functional groups of the coating substances in Se NPs was determined by FTIR analysis, it was observed from XRD measurements that Se NPs had an amorphous structure. Zeta potential measurements showed that Se NPs were stable, and their surface charge varied with the functional groups of the polymer. The antibacterial activity of all SeNPs was determined against S. aureus bacterium by broth microdilution method. The results of the microdilution assay revealed that all Se NPs examined had highly significant antibacterial activity.