Endüstriyel atıkların kopirolizinin termogravimetrik analiz yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the copyrolysis behaviour of industrial wastes by thermogravimetric analysis
- Tez No: 863984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde enerji, insan yaşamının sürdürülebilirliği ve gelişimi için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Dünya enerji üretiminin büyük bir kısmı fosil yakıtlar tarafından karşılanmaktadır. Fosil yakıtların sınırlı rezervlerinin olması, dünya nüfusundaki artış ve teknolojinin gelişim hızı alternatif enerji kaynaklarının bulunmasını zorunlu hale getirmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan biyokütle alternatif enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, endüstriyel proseslerden elde olan domates atığı ve bezelye kabuğu kullanılarak kopiroliz işlemi gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada termogravimetrik analiz yöntemiyle, atıkların ısıl karakterizasyonu, aktivasyon enerjileri ve sinerjik etki varlığı incelenmiştir. Çalışmalar, azot gazı varlığında, üç farklı ısıtma hızında (5, 10 ve 20 °C/ dk) ve beş farklı bezelye(B)-domates(D) karışım oranında (B%100-D%0; B%25-D%75; B%50-D%50; B%75- D%25 ve B%0-D%100) gerçekleştirilmiştir. Kopiroliz sonucunda numunelerin piroliz basamakları belirlenmiştir. Karakteristik sıcaklıklar her bir numune için aktif piroliz basamaklarında belirlendikten sonra, bu sıcaklıklar üzerinden model içermeyen integral yöntemlerden Flynn-Wall-Ozawa, Starink ve Friedman yöntemleri ile aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır. Bezelye kabuğu ve domates atığı numunelerinin kopirolizi sonucunda, sinerjik etki varlığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, energy has become an indispensable element for the sustainability and development of human life. Most of the world's energy production is covered by fossil fuels. The limited reserves of fossil fuels, the increase in the world population and the speed of development of technology have made it necessary to find alternative energy sources. Biomass, one of the renewable energy sources, has an important place among alternative energy sources. In this study, copyrolysis was carried out using tomato waste and pea pods obtained from industrial processes. In the study, the thermal characterization, activation energies and presence of synergistic effects of wastes were examined using the thermogravimetric analysis method. The studies were carried out in the presence of nitrogen gas, at three different heating rates (5, 10 and 20 °C/min) and at five different pea (B)-tomato (D) mixture ratios (B%100-D0%; B%25-D%). 75; B%50-D%50; B%75-D%25 and B%0-D%100) were carried out. As a result of copyrolysis, the pyrolysis stages of the samples were determined. After the characteristic temperatures were determined for each sample in the active pyrolysis steps, activation energies were calculated over these temperatures using the model-free integral methods of Flynn-Wall-Ozawa, Starink and Friedman methods. As a result of the copyrolysis of pea pod and tomato waste samples, the presence of synergistic effects was examined.