Bilgi ve belge yönetimi programlarına kadın merkezli arşivcilik dersinin eklenmesi
Adding a women-centered archiving course to information and records management programs
- Tez No: 864000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Archive, Information and Records Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Arşivcilik alanı içerisinde Kadın Merkezli Arşivcilik, üzerinde çok fazla durulmayan bir alandır. Bunun sebeplerine bakıldığında, aslında Kadın tarihi ve Kadın çalışmalarına verilmeyen önemin sebepleriyle aynı şeyleri görebiliriz: patriyarkanın erkek egemen ve iktidar anlayışı, subjektif bakış açıları. Bu yanlı bakış açısının kadınların tarihine, belgelerine, fotoğraflarına, eşyalarına düşürdüğü gölgeyi ortadan kaldırmak için Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü müfredatlarına Kadın Merkezli Arşivcilik dersi eklenmelidir. Bu dersin arşivciliği profesyonel olarak öğreten, profesyonel arşivci yetiştiren bu bölüme eklenmesi elzemdir. 21. yüzyılda kadın tarihi ve kadın araştırmaları çalışmaları için Bilgi ve Belge Yönetimi bölümlerinde bu dersin verilmesi ve bilinçli arşivciler mezun ederek, kurumlar tarafından istihdam edilmesi oldukça mühimdir. Bu tez çalışmasıyla Kadın Merkezli Arşivciliğin tanımı, tarihçesi, bugüne kadar bu alanla ilgili yapılmak istenenler ve yapılanlar ayrıca gelecekte neler yapılabileceği tartışılmıştır. Buna ek olarak, Kadın Merkezli Arşivcilik dersinin Bilgi ve Belge Yönetimi bölümlerine eklenmesinin önemi de vurgulanmıştır. Ayrıca, örnek ders içerikleri açıklanarak verilmiş, bu derslerin öğrencilerle buluşturulması sonucunda ne gibi çıktılar alınabileceğinin de altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the field of archiving, Women-Centered Archiving is a field that has not received much attention. When we look at the reasons for this, we can actually see the same reasons for the lack of importance given to Women's history and Women's studies: patriarchy's male dominance and power understanding, subjective perspectives. In order to eliminate the shadow that this biased perspective casts on women's history, documents, photographs and belongings, there is a Women-Centered Archiving course that should be added to the curricula of the Information and Records Management Department. It is essential to add this course to this department, which teaches archiving professionally and trains professional archivists. In the 21st century, it is very important for the Information and Records Management department to give this course to the studies carried out for women's history and women's studies and to graduate and employ conscious archivists. With this study, the definition of Women-Centered Archiving, its history, what has been done and wanted to be done in this field so far, and what can be done in the future have been discussed. In addition, the importance of adding the Women-Centered Archiving course to Information and Records Management departments is also emphasized. In addition, sample course contents are explained, and it is underlined what kind of outputs can be obtained as a result of bringing these courses together with students.