The concept of sustainability and its relationship with Islamic finance
Sürdürülebilirlik kavramı ve İslami finans ile ilişkisi
- Tez No: 864002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: İslam Ekonomisi ve Finansı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde sürdürülebilirlik kavramı hemen hemen her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Peki, bu kavram tam olarak ne anlama geliyor, hayatımıza neden ve nasıl girdi? Bu çalışma öncelikle sürdürülebilirliği her yönüyle anlayabilmek adına Dünyada ve Türkiye'de tarihsel gelişimini, ilişkili kavramları ve sıklıkla kullanılan ölçüm yöntemleri ile raporlama standartlarını araştırmaktadır. İklim değişikliğinin finans sektörüne doğrudan veya dolaylı yoldan olumsuz etkilerinin yanı sıra finans sektörünün bu alanı fırsat bilerek hangi yöntemlerle sürdürülebilirliğe katkı sağlayabileceği değerlendirilmektedir. İslam dini ile sürdürülebilirlik benzer amaçları ve hassasiyetleri nedeniyle aslında ortak temele dayanmaktadırlar. Konunun İslami finansta ne derecede gündeme alındığı öncelikle Uluslararası İslami Kuruluşların sonrasında da Türkiye'deki Katılım Bankalarının konuya dair yaptıkları çalışmalarda incelenmiştir. Sektörde aktif büyüklüğü 2022 yılı sonunda yüzde 8,3'e yükselen ve 1,2 trilyon Türk lirasına ulaşan katılım bankacılığı, 2025 yılında sektör payını yüzde 15'e ulaştırmayı hedeflemektedir. Hızla büyüyen katılım bankacılığının Türkiye'deki tarihsel gelişimi ile hem sunulan özellikli ürünlerde hem de faaliyet raporlarında sürdürülebilirliğe dair yapılanlar anlatılmıştır. Bu çalışmanın amacı, benzer hassasiyetler ve hedefler nedeniyle İslam ekonomisi ile yakın ilişkisi olan sürdürülebilirliğin İslam ekonomisinde daha fazla ele alınmasını sağlayarak karşılıklı gelişimlerine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Sustainability has become a ubiquitous concept, permeating nearly every aspect of our lıves. But what exactly does it entail, and how did it become such a prominent word in our lives? This study primarily aims to investigate the historical development, related concepts and frequently used measurement methods and reporting standards in the world and in Türkiye in order to understand all aspects of sustainability. In addition to the direct or indirect negative effects of climate change on the finance sector, and the opportunities for the financial sector to play a proactive role in fostering sustainability. By taking advantage of this area, it is evaluated in what ways it can contribute to sustainability. The religion of Islam and sustainability are actually based on a common foundation due to their similar goals and sensitivities. To what extent the issue has been put on the agenda in Islamic finance, first of all, in the studies of International Islamic Organizations and then the Participation Banks in Türkiye have been examined on this issue. Participation banking, whose asset size in the sector increased to 8.3 percent by the end of 2022 and reached 1.2 trillion Turkish liras, aims to increase its sector share to 15 percent in 2025. The historical development of the rapidly growing participation banking in Türkiye and the actions taken regarding sustainability are explained both in the featured products offered and in the activity reports. The aim of this study is to contribute to their mutual development by ensuring that sustainability, which has a close relationship with the Islamic economy due to similar sensitivities and goals, is addressed more in the Islamic economy.