Yeşil sukuk'un gelişim ve analizi
The development and analysis of green sukuk
  1. Tez No: 942564
  2. Yazar: RAMAZAN ÇAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, çevresel sürdürülebilirlik ilkeleri ile İslami finans anlayışının kesişim noktasında yer alan yeşil sukuk kavramı teorik ve uygulamalı yönleriyle ele alınmıştır. Öncelikle yeşil sukuk tanımlanmış; geleneksel sukuk türlerinden farkları ve sürdürülebilir finans ile ilişkisi açıklanmıştır. Ardından Malezya, Endonezya ve İngiltere gibi ülkelerdeki uygulamalar incelenerek farklı kurumsal yapılar altında yeşil sukuk piyasalarının gelişimi karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Türkiye bağlamında, yasal altyapı, düzenleyici kurumların rolleri, yatırımcı ilgisi ve sektör bazlı uygulama potansiyelleri analiz edilmiştir. SPK, TKBB ve ilgili kurumların yayımladığı belgeler temel alınmış; Emlak Katılım Bankası'nın gerçekleştirdiği yeşil sukuk ihracı örnek olay olarak ele alınmıştır. Ayrıca, 2053 Net Sıfır Emisyon hedefi ve Yeşil Mutabakat Eylem Planı doğrultusunda Türkiye'deki gelişim potansiyeli değerlendirilmiştir. Çalışma, ampirik veri yerine literatür taraması ve belge analizine dayanmaktadır. ESG uyumu, şer'i denetim, yatırımcı davranışları ve metodolojik standart eksiklikleri gibi alanlarda literatürdeki boşluklara dikkat çekilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de yeşil sukuk piyasasının gelişimi için düzenleyici netlik, kurumsal iş birliği ve yatırımcı farkındalığı gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of green sukuk, which lies at the intersection of environmental sustainability principles and Islamic finance, from both theoretical and practical perspectives. It first defines green sukuk, explains its differences from traditional sukuk structures, and explores its relationship with sustainable finance. Subsequently, practices from countries such as Malaysia, Indonesia, and the United Kingdom are analyzed to evaluate the development of green sukuk markets under different institutional frameworks. In the context of Türkiye, the study analyzes the legal infrastructure, the roles of regulatory institutions, investor interest, and sector-based implementation potentials. Documents published by the Capital Markets Board (SPK), the Participation Banks Association of Türkiye (TKBB), and other relevant institutions are examined, and the green sukuk issuance by Emlak Katılım Bankası is presented as a case study. Additionally, the development potential of green sukuk in Türkiye is evaluated in line with national goals such as the 2053 Net Zero Emission target and the Green Deal Action Plan. The study is based on literature review and document analysis rather than empirical data. It highlights gaps in the literature concerning ESG compliance, Shari'ah supervision, investor behavior, and methodological standardization. In conclusion, the study emphasizes the need for regulatory clarity, institutional cooperation, and investor awareness to foster the development of the green sukuk market in Türkiye.