Geleneksel ve sanal gıda perakendeciliğinde pandemi etkisi ile yaşanan tüketici satın alma alışkanlığı değişimi üzerine bir araştırma: Migros örneği
A research on the change in consumer purchasing habits due to the pandemic effect in traditional and virtual food retailing: Migros example
- Tez No: 864080
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Son yıllarda etkinliği giderek artan e-ticaret en hızlı gelişimini Covid döneminde göstermiştir. Bu doğrultuda gıda perakendeciliğinde de online ticaretin hacmi artış göstermiştir. Tüketiciler için zaman, fiyatları kıyaslama, fiziksel anlamda yorulmama gibi avantajlar sunan online ticaret karşısında fiziksel mağazalar da halen varlığını sürdürmektedir. Çalışma; gıda perakende sektöründe tüketicilerin online alışveriş alışkanlığındaki değişimi bir perakende zincirinin satış verilerini analiz ederek tespit etmeyi amaçlamıştır. Bunun için mağazaların online satışlarının genel satışlar içindeki payının pandemi dönemi ve pandemi sonrası olmak üzere genel anlamda ve kategori bazında değişimi test edilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında hem online hem de fiziksel mağazacılık alanında hizmet veren gıda perakende zincirinin 2019-2022 yılları arası online ve fiziksel mağazasında gerçekleşen alışveriş verileri pandemi sırası ve pandemi öncesi, pandemi sonrası ve pandemi sırası, pandemi sonrası ve pandemi öncesi dönemlere ayrılmıştır. İncelen ikili dönemler arasında toplam ciro içerisinde online ciro payının artacağı hipotezi Wilcoxon Test İstatistiği ile incelenmiştir. İnceleme önce genel ciro payları ardından 4 temel kategori düzeyinde yapılmıştır. Sonuçlar incelenen tüm dönemler için %99 güvenilirlik ile istatistiksel olarak pozitif yönlü anlamlı farklılaşmaları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
E-commerce, whose effectiveness has increased in recent years, showed its fastest development during the Covid period. In this regard, the volume of online trade in food retailing has also increased. Compared to online commerce, which offers consumers advantages such as time saving, price comparison, and lack of physical fatigue, physical stores still continue to exist. Study; It aimed to detect the change in consumers' online shopping habits in the food retail sector by analyzing the sales data of a retail chain. For this purpose, the change in the share of stores' online sales in general sales in general and on a category basis, both during and after the pandemic period, was tested. In the application part of the study, the shopping data in the online and physical stores of the food retail chain, which provides services in both online and physical retailing, between 2019 and 2022, is divided into the periods during the pandemic and before the pandemic, after the pandemic and during the pandemic, after the pandemic and before the pandemic. The hypothesis that the share of online turnover in total turnover will increase between the bilateral periods examined was examined with the Wilcoxon Test Statistics. The analysis was made first at the level of general turnover shares and then at the level of 4 basic categories. The results showed statistically significant, positive differences with 99% reliability for all periods examined.