Effects of government intervention on the economy
Devlet müdahalesinin ekonomiye etkileri
- Tez No: 864084
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OJONUGWA USMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde devlet müdahalesi normalleşmiştir. Enflasyon hedeflemesi artmış ve özellikle Kovid-19 salgını sonrasında ekonomik toparlanmanın hızını artırmak amacıyla yerini parasal genişlemeye bırakmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Nisan-Eylül 2020 döneminde Türkiye'de hisse senedi getirileri üzerinde sıkı politikalar yoluyla hükümet müdahalesinin etkisini araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için, doğrusal olmayan otoregresif dağıtılmış gecikme (NARDL) modeli hisse senedi piyasası getirileri ile uygulanmıştır. bağımlı değişken, faiz oranları (para politikasının temsilcisi olarak) ve Oxford Üniversitesi'nin COVID-19 Hükümeti Sıkılık Endeksi (mali politikasının temsilcisi olarak). Faiz oranı – para politikasının bir ölçümü, modelde kontrol değişkeni olarak kullanılmıştır. Çalışmanın varsayımlarını ve mevcut literatürü destekler nitelikte, sıkılık politikasındaki pozitif şokun hisse senedi getirisini artırdığı, faiz oranlarındaki pozitif şokun ise hisse senedi getirilerini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Hem sıkılaştırma politikası hem de faiz oranlarındaki negatif şokun etkisinin borsa getirileri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Bu bulguların anlamı, COVID-19 salgını sırasında hem para hem de maliye politikalarının, halka arzlar (halka arzlar), yatırım fonları ve diğer finansal piyasa sektörleri ve menkul kıymetler üzerinde benzer dalgalanma etkisine sahip olduğudur.
Özet (Çeviri)
Government intervention has become normalized in our contemporary times. Inflation-targeting have risen and given way to quantitative easing particularly after the COVID-19 pandemic in order to accelerate the pace of economic recovery. The main objective of this study is to investigate the effect of government intervention through stringency policies on stock market returns in Turkey from April to September 2020. To achieve this objective, the Nonlinear Autoregressive Distributed Lag (NARDL) model is applied with stock market returns as the dependent variable, interest rates (as proxy for monetary policy) and Oxford University's COVID-19 Government Stringency Index (as proxy for fiscal policy). The interest rate––a measurement of monetary policy is used in the model as a control variable. In support of the study's assumptions and existing literature, it is found that a positive shock in stringency policy increases stock market return and a positive shock in interest rates have a negative effect on stock market returns. The effect of a negative shock in both stringency policy and interest rates have no significant effect on stock market returns. The implication of these findings is that both monetary and fiscal policies during the COVID-19 pandemic have similar ripple effect on initial public offerings (IPO), investment funds, and other financial market sectors and securities.