Fiyat istikrarının sağlanmasında para ve maliye politikaları ve fiyat düzeyi mali teorisi
Monetary and fiscal policies for the price stability and fiscal theory of the prive level
  1. Tez No: 241736
  2. Yazar: F. ZİŞAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Makro ekonomik politikaların amaçları arasında fiyat istikrarını gerçekleştirmek son yıllarda üzerinde fikir birliğine varılan amaç olarak dikkat çekmektedir. Bu amacı gerçekleştirmek için, merkez bankalarına her türlü hükümet baskısından ve müdahalesinden uzak kalabilmesi için araç ve amaç bağımsızlığı verilmektedir. Geleneksel bir bakış açısıyla değerlendirilen bu amaç doğrultusunda uygulanan para politikası uygulamaları parasalcı yaklaşımın bir uzantısı olarak değerlendirilmektedir.Diğer yandan maliye politikasının fiyatlar genel düzeyi üzerindeki etkisi son yıllarda yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. Para politikası uygulamalarının tek başına fiyat istikrarının sağlanabilmesi için yetersiz kalacağını ve maliye politikası ile uyumlu bir para politikası uygulanması gerekliliği üzerine vurgu yapılmaktadır. Maliye politikalarının fiyatlar genel düzeyi üzerindeki etkisini kamu borç stoğuna bağlayan ve maliyeci yaklaşım olarak adlandırılan Fiyat Düzeyi Mali Teorisi, geleneksel yaklaşımın tersine ekonomik rejimin Ricardocu olmayan bir yapı sergilediği durumlarda maliye politikalarının ve özellikle kamu açıklarının enflasyonun belirleyicisi olacağını savunmaktadır.Çalışmada 1989?2007 dönemine ait üçer aylık veriler kullanılarak Türkiye Ekonomisinde iktisadi rejimin Ricardocu mu yoksa Ricardocu olmayan özellikler mi gösterdiği VAR modeli ile analiz edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar, özellikle 2000 dönemi sonrasında maliye politikası baskın (dominant) bir rejimin varlığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Among the myriad of macroeconomic policy goals a consensus has formed regarding the importance of realization of price stability. To enable attainment of this goal central banks are being insulated from all kinds of government intervention and pressure and are given goal and instrument independence. From a traditional point of view the monetary policies being applied towards this end can be considered an extension of monetary approach.Effects of monetary policy on general price levels, on the other hand, have been researched extensively in recent years. This stream of research emphasizes that application of monetary policies is not by itself adequate for price stability and need to be supported by compatible fiscal policies. Contrary to the traditional approach, fiscal theory of price levels defends that fiscal policy, especially public sector deficits are the determinants of inflation when the economic regime displays a non-Ricardian structure.The present study analyzes whether the Turkish economy has Ricardian or non-Ricardian characteristics, through an application of VAR model, using quarterly data covering the period of 1989-2007. Results support existence of a fiscal policy dominated regime, especially before 2000.