Teknolojiye dayalı tarım politikalarına ilişkin nitel bir analiz: Türkiye örneği
A qualitative analysis of technology-based agricultural policies: The case of Turkiye
- Tez No: 864086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Ziraat, Science and Technology, Economics, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Son yıllarda giderek artan nüfusun beslenme ihtiyacını karşılayabilmek için tarımsal üretimi de artırmak bir zorunluluk hâline gelmiştir. Yerli tarımsal üretimin artan talebi karşılamakta yetersiz kalması, Türkiye'yi hızla tarım ithâlatına yöneltmektedir. Son on yıllarda köylerden kente işgücü göçünün yaşanmasıyla beraber tarım alanında çalışacak işgücü bulmakta zorluk yaşanmaktadır. Böyle bir durumda üretim yapabilmek için işgücüne alternatifler aranmaktadır. Günümüz teknolojisinde insansız hava araçları, birçok sektörde olduğu gibi tarım alanında da kullanılmaya başlanmıştır. İstihdamın yetersiz kaldığı yerlerde, makineler, robotik yapılanmalar devreye sokularak, ortaya çıkan üretim açığının yeri doldurulabileceği tartışılmaktadır. Bu araştırmada, akıllı tarım teknolojilerinin tarım sektörüne yönelik etkisi nitel olarak araştırılmıştır. Çalışmada, fenomenolojik yöntem olarak derin mülakat tekniği kullanılmıştır. Yapay zeka marifeti ile, elde edilen görüşler bibliyometrik olarak analiz edilmiş ve nicel sonuçlara ulaşılmıştır. Tarıma dayalı ekonomilerde istihdamın ve yasal düzenlemelerin en önemli iki parametre olduğu, küresel ısınmanın ve artan nüfusun gıda talebi karşısında akıllı tarım ve tarım 4.0 teknolojilerinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has become a necessity to increase agricultural production in order to meet the nutritional needs of the ever-increasing population. The inadequacy of domestic agricultural production to meet the growing demand has led Turkiye to import agriculture. With the migration of labor from villages to cities in recent decades, there is difficulty in finding labor to work in the field of agriculture. In such a situation, alternatives to the workforce are sought in order to produce. In today's technology, unmanned aerial vehicles have begun to be used in agriculture, as in many sectors. It is discussed that in places where employment is insufficient, the resulting production gap can be filled by introducing machines and robotic structures. In this research, the impact of smart agricultural technologies on the agricultural sector was investigated qualitatively. In the study, in-depth interview technique was used as a phenomenological method. With the help of artificial intelligence, the opinions obtained were analyzed bibliometrically and quantitative results were obtained. It has been emphasized that employment and legal regulations are the two most important parameters in agriculture-based economies, and the importance of smart agriculture and agriculture 4.0 technologies in the face of global warming and the food demand of the increasing population.