The impact of digital marketing on consumer intention in Morocco
Fas'ta dı̇jı̇tal pazarlamanın tüketı̇cı̇ nı̇yetı̇ üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
  1. Tez No: 864087
  2. Yazar: HAMDAOUI SOUFIANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, dijital pazarlamanın sosyal medya platformu üzerindeki etkisinin Fas'taki tüketici niyeti üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Davranışları ve algıları hakkında bilgi toplamak için 300 katılımcıdan oluşan bir örneklemle anket yapılmıştır. Bulgular, dijital pazarlama ile tüketici niyeti arasında bir ilişki olduğunu göstermekte ve etkili pazarlama için sosyal medya kanallarından yararlanmanın önemini vurgulamaktadır. Çalışma, Fas'taki işletmelerin dijital pazarlama çalışmalarına öncelik vermelerini ve tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek için sosyal medya aracılığıyla ilgili ve bilgilendirici içerik sunmaya odaklanmalarını önermektedir. Dijital pazarlama ve tüketici davranışları üzerindeki etkisi hakkında bilgi sahibi olan şirketlerin pazarlama stratejileri geliştirilebilir ve Fas'taki hedef kitlelerine etkili bir şekilde ulaşıp onlarla etkileşim kurabilirler.
Özet (Çeviri)
This study investigates the digital marketing's impact on platform of social media on consumer intention in Morocco. A sample of 300 respondents was surveyed to gather insights into their behavior and perceptions. The findings indicate a relation among the digital marketing and consumer intention, highlighting the importance of leveraging social media channels for effective marketing. The study recommends that businesses in Morocco prioritize their digital marketing efforts and focus on delivering relevant and informative content through social media to influence consumer purchase decisions. Knowing about the digital marketing and its consumer behavior impact, marketing strategies of the companies can be enhanced and effectively reach and engage their target audience in Morocco.