Evli kadınlarda cinsel işlev düzeyleri ile aile bütünlük duygusu arasındaki ilişki
Sexual function levels in married women the relationship between the sense of family integrity
  1. Tez No: 864096
  2. Yazar: ECE ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli kadınların cinsel işlev düzeyleriyle aile bütünlük duygusu arasındaki ilişkiyi incelemek, ayrıca farklı sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı bir fark olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden, 18 ile 65 yaş aralığında değişen 302 evli ve gönüllü kadın katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmadaki veri toplama araçları olarak Kadın Cinsel İşlev Ölçeği, Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. İlgili formlardan alınan bilgiler çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmaya katılan gönüllü katılımcılar yaş, çocuk sahibi olma durumu, eğitim düzeyi ve evlilik yılı açısından çeşitlilik göstermektedir. Verilerin analizinde Tek Faktör Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal Wallis H testi, Bağımsız İki Grup Arası Farkların Testi, Mann Whitney U testi, Pearson Korelasyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve Frekans analizleri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre kadınlarda cinsel işlev düzeyi arttıkça aile bütünlük duygusu da arttığı gözlemlenmiştir. Kadınlarda Cinsel İşlev düzeyinin aile bütünlük duygusunu yordadığı tespit edilmiştir. Ayrıca kadınlarda cinsel işlev düzeyi ve aile bütünlük duygusu çeşitli değişkenlere göre analiz edilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular benzer literatür çerçevesinde tartışılmış ve gelecekteki çalışmalarda yararlanılması açısından önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between married women's sexual function levels and their sense of family integrity, and to investigate whether there is a significant difference according to different sociodemographic variables. The sample of the research consists of 302 married and voluntary female participants, aged between 18 and 65, from various regions of Turkey.Female Sexual Function Scale, Family Integrity Scale and Sociodemographic Information Form were used as data collection tools in the study. Information obtained from the relevant forms was collected by online survey method. Volunteer participants participating in the study vary in terms of age, childbearing status, education level and years of marriage.Single Factor Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal Wallis H test, Test of Differences Between Two Independent Groups, Mann Whitney U test, Pearson Correlation analysis and Multiple Linear Regression Analysis and Frequency analyzes were used to analyze the data. According to the findings of the study, it was observed that as the level of sexual function in women increased, the sense of family integrity also increased.It has been determined that the level of Sexual Function in women predicts the sense of family integrity. In addition, the level of sexual function and sense of family integrity in women were analyzed according to various variables. The findings obtained as a result of this research were discussed within the framework of similar literature and suggestions were made for use in future studies.