Elektrik güç sistemlerinde izolasyon koordinasyonu
Insulation coordination in electrical power systems
  1. Tez No: 864099
  2. Yazar: YASİN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEVORK MARDİKYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın ana hedefi, başlangıçta yalıtım koordinasyonunun tanım kavram ve anlatımını sağlayarak ardından iç ve dış aşırı gerilimlerin çeşitlerini ve onların hesaplamalarını göstermektir. Yüksek gerilimde delinme ve dayanma mukavemetlerinden hareket ederek konvansiyonel ve istatistiksel yalıtım koordinasyonunun ana ilkelerini ele alarak ve sonuç olarak da aşırı gerilimlere karşı koruma cihazlarının çeşitliliğini ve tasarımını göstermektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is at the begining to define main conception,definition and explanation of insulation coordination and then variety of internal and external intensive stress and proving their calculations. By depending on, in the high strength, drilling and resistant strength, the aim is to discuss the main principles of conventional and statistical insulation coordination, starting from puncture and withstand strengths at high voltage, and as a result to show the diversity and design of protection devices against overvoltages.