Östrojen seviyesinin subgingival flora ve periodonsiyum üzerine olan etkisinin klinik ve mikrobiyolojik olarak incelenmesi
Clinical and microbiological evaluation of the effects of ostrogen level on subgingival flora and periodontium
- Tez No: 86411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
VH-ÖZET Periodontal dokular çeşitli dönemlerde hormonal değişikliklerden etkilenmektedir. Çalışmamızın amacı, postmenapoz dönemindeki bayanların östrojen durumu ile klinik ve mikrobiyolojik parametrelerin gingival dokular ve subgingival florada meydana getirdiği değişiklikleri karşılaştırmak idi. 63 postmenapozlu bayan östrojen seviyesi yeterli(n=31) ve östrojen seviyesi yetersiz(n=32) olarak iki gruba ayrıldı. Klinik parametre olarak plak birikimi, gingival inflamasyon, cep derinliği, ataşman seviyesi ve ağızda kalan diş sayısı incelendi. Çalışmamızda hastalardan alınan subgingival plak örneklerindeki major patojenler A. actinomycetemcomitans, P.gingivalis, P. intermedia, C. rectus and B.forsythus geleneksel bir yöntem olan kültür ve PCR yöntemiyle değerlendirildi. Çalışmamıza katılan menapoz dönemindeki bayanlarda C. rectus ençok sıklıkla izole edilen bakteri olmuştur. Sonuç olarak östrojen seviyesi yetersiz olan grupta daha çok bakteri izole edildi fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bununla birlikte östrojen tedavisi görmeyen grupta cep derinliği ve ataşman seviyesi istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksekti. Östrojen seviyesi yetersiz olan hastalarda osteoporoz görülme yüzdesi istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek bulunmuştur. Mikrobiyolojik değerlendirme yöntemlerini karşılaştırdığımız zaman PCR yönteminin kültür yöntemine göre oldukça hassas ve güvenilir bir yöntem olduğu bulunmuştur. 87
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARY Gingival tissues and periodontium are affected from hormonal changes in certain periods. The purpose of this study was to compare the estrogen status of postmenopausal women and changes in their gingival tissue and subgingival microbial flora resulting from microbiological and clinical parameters. 63 postmenopausal women were divided into 2 groups, as estrogen sufficient(n=31) and estrogen deficient (n=32). Clinical parameters such as, visible supragingival plaque, gingival index, probing pocket, clinical attachment level and number of remaining teeth were measured. In our study, the major periodontal pathogens in subgingival plaque samples taken from patients, namely, A. actinomycetemcomitans, P.gingivalis, P. intermedia, C. rectus and B.forsythus were detected by PCR and conventional culture methods. The results indicated that more bacteria, such as, A. actinomycetemcomitans, P.gingivalis, P. intermedia, C. rectus and B.forsythus from estrogen deficient women were isolated when compared with estrogen sufficient women, but there were no significant differences in level of pathogens between the groups of subjects. C. rectus was the most frequent isolated bacteria in postmenopausal women in our study. However there were significant statistical differences in probing pocket and clinical attachment level between the groups of women. The incidence of osteoporosis in estrogen deficient patients was found to be high as statistically significant. When we compared the microbiological assessment methods, PCR method was more sensitive and reliable than culture method.