Nimesulid ve asetilsalisilik'in ortodontik diş hareketleri üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effects of acetylsalisilic acid and nimesulid on orthodontic tooth movement
  1. Tez No: 86410
  2. Yazar: EMEL SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amacımız, ortodontik diş hareketi sırasında cep sıvısı miktarı ve PGE2 düzeyi değişimlerini incelemektir. Araştırmada yaş ortalamaları 17.6 ± 2.5 olan 30 hasta; Aspirin, Mesulid ve hiçbir ilaç kullamayan kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Cep sıvısı örnekleri deney başlangıcı, 24., 48. ve 168. saatlerde alınmış ve EIA yöntemiyle incelenmiştir. İstatistiksel değerlendirmede aynı gruba ait değişimler Wilcoxon testi ile, gruplar arası değişimler ise Mann-Whitney“U”testi ile karşılaştırılmıştır. Araştırmamızda her üç grupta toplanan cep sıvısı miktarlarında zamana bağlı olarak bir artış tespit edilmemiştir. Tüm deney gruplarının cep sıvısı PGE2 seviyesinde, 24. ve 48. saatlerde periodontal ligament fibroblastlarında aktivasyona bağlı olarak bir yükselmeyi takiben, 168. saatte ortodontik kuvvet aktivasyonundaki azalmaya bağlı olarak bir düşme görülmüştür. Mesulidin ise Aspirine göre prostaglandinleri daha az inhibe ettiği tespit edilmiştir. 84
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study is to examine the variations in gingival crevicular fluid and PGE2 levels during orthodontic tooth movement. In our research, 30 patient of mean age 17.6 ± 2.5 were divided in 3 groups of Aspirin, Mesulid and Control groups. Gingival crevicular fluid was sampled at the beginning of the experiment and at 24th, 48th, and 168th hours and samples were determined by EIA. In statistical evaluatian, the comparison was made with Wilcoxon test in the variation of the same group and with Mann- Whitney“U”test in the variations between groups. In our study, no increase by time was established in gingival crevicular fluid levels of 3 groups. In each group, the PGE2 levels were increased by the activation of periodontal ligament fibroblasts at 24th and 48th hours, while a decrease was observed at 168th hour because of the decrease in activation. It was established that Mesulid has a low inhibation effect on prostaglandins when compared with Aspirin. 85