Sporcularda ve sedanterlerde endometrium kalınlığı ve östrojen seviyesinin incelenmesi
Investigation of the endometrial thickness and estrogen level in athletes and sedentaries
  1. Tez No: 437599
  2. Yazar: AYÇA AYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Spor, Obstetrics and Gynecology, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Voleybolcu ve sedanter kadınlarda, düzenli egzersizin endometrium kalınlığı ve östrojen seviyesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi, Türkiye Kadınlar Voleybol 3. Liginde yer alan Ordu, Telekom Spor Kulübü ve/veya Samsun, Gazi Spor Lisesi Spor Kulübünde oynayan 17 sporcu ve 17 sedanter kadın olmak üzere toplam 34 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllü deneklerin yaş ortalamaları sporcularda 20,70 ± 2,11 yıl sedanterlerde 21,70 ±0,77 yıl olarak tespit edilmiştir. Deneklerin adet döneminin 10 - 11. günlerinde ortalama 2 cc venöz kan alınmıştır. Verilerin hesaplanmasında SPSS 21 istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: The effect of estrogen level of volleyball player's and sedentary women' endometrium thickness of regular exercise is intended to be examined. Material and methods: In this study 17 athletes playing for Ordu, Telekom Sports Club and/or Samsun, Gazi Sports High School that take place in Yaşar Doğu Faculty of Sport Sciences, the 3rd Turkish Women Volleyball League and 17 sedentary women for a total of 34 people participated. The mean age of volunteer subjects participating in the study has been identified as in athletes 20.70 ± 2.11 in sedentary 21.70 ± 0.77 years has been identified. In the period 10-11th days of menstrual 2cc venous blood was taken from the subjects. In the data calculation it was used the SPSS 21 statistical package program.