Psikolojik danışman eğitiminde çok kültürlü süpervizyon: Bir durum çalışması
Multicultural supervision in counselor education: A case study
  1. Tez No: 864111
  2. Yazar: MESUT GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YELDA KAĞNICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (RPD) Lisans Programları kapsamında yürütülen bireyle psikolojik danışma süpervizyon süreçlerinde çok kültürlülüğe ilişkin süpervizör ve psikolojik danışman adaylarının görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma durum çalışması desenlerinden iç içe geçmiş tek durum deseni şeklinde tasarlanmıştır. Bu amaçla yedi farklı üniversitede öğrenim gören 42 psikolojik danışman adayı ve kendilerine süpervizyon veren yedi süpervizörden veri toplanmıştır. Veriler bireysel ve odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanmış, veri toplamada araştırmacı tarafından bu araştırma için geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formlarından yararlanılmıştır. Toplanan veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular kültürün rolü, süpervizyon süreci ve genel değerlendirme olmak üzere üç kategoride toplanmıştır. İlk kategori kapsamında katılımcılar çok kültürlülüğün psikolojik danışma süpervizyonundaki önemine değinmiş ve çok kültürlülüğü tanımlamışlardır. Süpervizyon süreci ile alakalı bulgular ise süpervizyonda kültürel ögelerin ihmal edildiğini ortaya koymuştur. Bulgularda ayrıca, katılımcılara göre süpervizyonda kültürel ögelerin yeterince ele alınmama gerekçeleri ile kültürel ögelerin nadiren ele alındığı bazı durumlara yer verilmiştir. Buna göre kültür konusu çoğunlukla danışan sorununun kültürle alakalı bulunduğu durumlarda gündeme gelmektedir. Bu durumlar arasında yapılandırma aşaması, psikolojik danışman adaylarının farklı kültürel gruplardan danışanlarla teması, süpervizyon ilişkisi, vaka kavramsallaştırma ve müdahale süreçleri yer almaktadır. Son olarak katılımcılar Türkiye'deki süpervizyon süreçlerini çok kültürlülük bağlamında değerlendirmiş; güçlü yanlar, gelişime açık yanlar ve dezavantaj yaratan durumlara değinmiştir. Katılımcılar ayrıca süpervizyonda çok kültürlülüğün geliştirilmesine yönelik psikolojik danışma alanı, lisans eğitimi ve süpervizyonun dâhil olduğu 'Bireyle Psikolojik Danışma Uygulaması' dersine ilişkin önerilerini paylaşmışlardır. Araştırmada elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve uygulayıcılara, eğitimcilere, yasa koyuculara ve araştırmacılara birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the views of supervisors and counselor candidates on multiculturalism within the supervision processes conducted as part of the Psychological Counseling and Guidance (PCG) undergraduate programs. The research was designed as an embedded single case within the framework of case study patterns. For this purpose, data were collected from 42 counselor candidates and seven supervisors across seven universities. Data were gathered through individual and focus group interviews, utilizing semi-structured interview forms developed specifically for this research by the researcher. The collected data were analyzed through content analysis. Findings from the research were categorized into three main groups: the role of culture, the supervision process, and overall evaluation. Within the scope of the first category, participants touched upon the importance of multiculturalism in counseling supervision and provided definitions of multiculturalism. Findings related to the supervision process revealed that cultural elements were neglected in the supervision sessions. The findings also outlined participants' perspectives on the reasons behind the insufficient attention given to cultural elements in supervision, along with instances where these elements were rarely addressed. Accordingly, the issue of culture comes to the fore mostly when the client's problem is related to culture. These instances include the structuring phase, counselor candidates' contact with clients from diverse cultural backgrounds, the supervision relationship, case conceptualization and intervention processes. Lastly, participants evaluated the supervision processes in Turkey within the context of multiculturalism, addressing strengths, areas for improvement, and situations that create disadvantages. Participants also shared their suggestions regarding the development of multiculturalism in supervision, including recommendations for the field of counseling, undergraduate counseling education, and the 'Individual Counseling Practice' course that includes supervision. The findings of the research have been discussed in light of the relevant literature, and various recommendations have been provided to practitioners, educators, policymakers, and researchers.