Gender impact on hospital management: A qualitative study on decision-making processes and organizational culture
Hastane yönetiminde cinsiyet etkisi: Karar verme süreçleri ve örgüt kültürü üzerine niteliksel bir çalışma
- Tez No: 864152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BURÇAK GÜRSOY YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Toplumsal cinsiyet dinamikleri, örgüt kültüründe önemli bir rol oynamaktadır. Hastane yönetimi bağlamında, kapsayıcılığın teşvik edilmesi ve sağlık hizmeti liderliğinin en iyi şekilde çalışabilmesi için bu ilişkileri anlamak çok önemlidir. Sağlık hizmeti ortamında cinsiyet ve organizasyon kültürünün hassas kesişimlerinin, cinsiyet dengesini geliştirmek ve sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak için dikkatle incelenmesi gerekir. Bu tez, profesyonel yönetim bağlamlarında toplumsal cinsiyetin karmaşık doğasını anlamak için nitel veriye dayanan bir analiz sunmaktadır. Tezin orijinal verisi, Türkiye ve Pakistan gibi çeşitli kültürlerden uygunda örnekleme yöntemine göre seçilen yirmi hekimle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Derinlemesine görüşmelerin tematik analizi, cinsiyete dayalı zorluklar, avantajlar ve etkinlik konusunda farklı görüşlerin belirtildiğini göstermektedir. Analiz, cinsiyete dayalı farklılıklara karşı meritokrasi ile ilgili konuları ve kariyer gelişiminin yanı sıra kadınlara yönelik eşitlik girişimlerini de kapsayan organizasyon kültürü içindeki karar ve sorun çözme süreçlerindeki çeşitliliğe ilişkin stereotipleri göstermektedir. Tez, kalıplaşmış yargılar, çeşitliliğin takdir edilmesi ve şeffaf karar alma prosedürlerine vurgu yapmaktadır. Katılımcılar, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve tacizle mücadele politikalarının ve mentorluk ve liderlik geliştirme programlarının örgüt kültürü içindeki öneminin altını çizmektedirler. Bu çalışma, hastane yönetiminde toplumsal cinsiyet dinamikleri ve örgüt kültürünün karmaşık bir analizini orijinal nitel veriye dayanarak sunması sayesinde literatüre bir katkı niteliğindedir. Genel olarak, çalışma cinsiyet temelli sorunların karmaşıklığına ve dolayısıyla cinsiyet kapsayıcılığının savunulmasına, liderlik uygulamalarının iyileştirilmesine ve böylece sağlık hizmetlerinin etkinliğinin arttırılmasına yardımcı olma olasılığına vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender dynamics play a major role in organizational culture. In the context of hospital management, it is crucial to understand these relationships to promote inclusivity and optimize the working of healthcare leadership. Gender and organizational culture's delicate intersections in healthcare demand diligent scrutiny to advance gender balance and improve healthcare quality. This thesis depends on qualitative data to explore the complex nature of gender in professional management contexts. The data is collected through semi-structured interviews conducted with twenty physicians across several cultures, such as Turkey and Pakistan, who were selected according to convenience sampling. The thematic analysis of in-depth interviews leads to sharply opposing views on gendered difficulties, advantages, and efficacy. The analysis addresses issues related to meritocracy versus gender-based differences and stereotypes concerning diversity in decision and problem-solving processes within the organizational culture, which also covers aspects of career development along with equality initiatives for women. Some key issues include stereotyping, diversity appreciation, and emphasis on transparent decision-making procedures. Participants stress the importance of organizational culture in dealing with gender inequality and harassment, advocating for policies, mentoring programs, and leadership development initiatives. This study contributes to the literature as it analyses gender dynamics and organizational culture in hospital management. Overall, the study provides a glimpse into the complicities of gender-based issues and the possibilities, hence helping to advocate for gender inclusivity, improvement of leadership practices, and improving the effectiveness of healthcare services.