Sağlık çalışanlarının toplumsal cinsiyet rol tutumları ve sağlık hizmeti sunumu sırasındaki tutum ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi: doğu karadeniz ve ege bölgesinden iki hastane örneği
The evaluation of gender role attitudes of healthcare professionals and attitudes and approaches during health service delivery: two hospital examples from the eastern black sea and aegean regions
- Tez No: 864215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sağlık çalışanlarının toplumsal cinsiyet rol tutumları ve sağlık hizmeti sunumu sırasındaki tutum ve yaklaşımlarının Doğu Karadeniz ve Ege Bölgesinden iki hastane örneği üzerinden değerlendirilmeyi amaçlayan bu tez çalışması, Rize Kaçkar Devlet Hastanesinden 195 ve Muğla Menteşe Devlet Hastanesinden 130 olmak üzere 325 sağlık çalışanı ile yürütülen tanımlayıcı bir araştırmadır. Toplumsal Cinsiyet Rol Tutumu Zeyneloğlu tarafından hazırlanan TCRTÖ ile ölçülmüştür. Sağlık hizmeti sunumu sırasındaki tutum ve yaklaşımlar araştırmacılar tarafından hazırlanan 16 durum senaryosu ve bu durumlara yönelik olası yaklaşımlar ile belirlenmiştir. Kategorik değişkenler sayı ve yüzdeler ile verilmiştir, ki kare analizi yapılmıştır. Sayısal değerlerin dağılımı parametrik test koşullarını karşılamadığı için tanımlayıcı bulgular sayı, ortalama, standart sapma, ortanca minimum ve maksimum değerler ile verilmiş, farkıların önemliliği Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis varyans analizi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the gender role attitudes of healthcare workers and their attitudes and approaches during healthcare service delivery through two hospital examples from the Eastern Black Sea and Aegean Regions. It is a descriptive study conducted with 325 healthcare workers from Rize Kaçkar State Hospital (195) and Muğla Menteşe State Hospital (130). Gender Role Attitudes were measured using the TCRTÖ prepared by Zeyneloğlu. Attitudes and approaches during healthcare service delivery were determined by 16 case scenarios prepared by the researchers and possible approaches to these situations. Categorical variables were presented with numbers and percentages, and chi-square analysis was conducted. Descriptive findings were presented with numbers, means, standard deviations, medians, minimum, and maximum values since the distribution of numerical values did not meet parametric test conditions. Significance of the differences was obtained by Mann Whitney U test and Kruskal Wallis analysis of variance.