Yoğun bakım ünitesinde gram negatif kan dolaşımı enfeksiyonu gelişen hastalarda mortaliteyi etkileyen risk faktörleri ve tedavi
- Tez No: 864216
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA NEVZAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Artan gram negatif enfeksiyon sıklığı ve antimikrobiyal direnç nedeniyle GNKDE'de morbidite ve mortalite yüksektir. Bu nedenle, risk faktörlerinin anlaşılması mortaliteyi azaltma hedeflerine ulaşmada çok önemlidir. Bu amaçla Hastanemiz Anestezi ve Reanimasyon bölümü, yoğun bakım ünitelerinde yatan kan kültüründe gram negatif bakteri üremesi olan ve enfeksiyon düşünülen 202 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların; 133'ü (%65,8) erkek, 69'u (%34,2) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 61,11±17,0 bulundu. 202 hastada toplam 250 kan kültür üremesi görüldü. En fazla üreyen bakteriler, 112 (%44,8) Klebsiella pneumoniae, 83 (%33,2) Acinetobacter türleri idi. Bu iki tür, çalışılan diğer antibiyotiklere büyük oranda dirençli iken kolistine büyük oranda duyarlıydılar. Tüm üremelerin 213'ü (%85,2) MDR'dir. Çalışmamıza dahil olan 202 hastanın 143'ü (%70,7) ölmüştür. Toplam 250 üremenin 213'ünün (%85,2) çok ilaca dirençli (MDR) olduğu saptandı. Acinetobacter türleri ve Klebsiella pneumoniae 'nın neden olduğu kan dolaşım enfeksiyonları ölenlerde anlamlı derecede daha fazlaydı (p değerleri sırasıyla; 0,003 ve 0,001) Karbapenem direnci, yaşayan hastaların kan kültür üremelerinin 58'inde (%75,3), ölenlerinkinin 144'ünde (%83,2) mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Morbidity and mortality in GNBSI are high due to the increase in the prevalence of gram-negative infections and antimicrobial resistance. Therefore, in order to achieve mortality reduction targets, it is very important to understand the risk factors. The data of 202 patients with gram-negative bacterial growth in blood cultures and suspected infection in the intensive care units of the Anaesthesia and Resuscitation department of our hospital were retrospectively analysed. Of the patients, 133 (65.8%) were male and 69 (34.2%) were female. The mean age of the patients was 61.11±17.0 years. A total of 250 organisms were identified in the blood cultures of 202 patients. The most commonly grown bacteria were Klebsiella pneumoniae 112 (44.8%) and Acinetobacter species 83 (33.2%). These two types of bacteria were mostly resistant to other antibiotics studied in the trial, whereas they were mostly susceptible to colistin. Of the total 250 isolates, 213 (85.2%) were multidrug resistant (MDR). Of the 202 patients included in this study, 143 (70.7%) died. Bloodstream infections caused by Acinetobacter species and Klebsiella pneumoniae were significantly more common in patients who died (p values were 0.003 and 0.001, respectively). Carbapenem resistance was found in 58 (75.3%) blood culture isolates in the living and 144 (83.2%) in the dead.