Genel anestezi altında dental tedavisi yapılacak çocukların preoperatif ebeveyn anksiyetesinin değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative parental anxiety of children undergoing dental treatment under general anesthesia
  1. Tez No: 864230
  2. Yazar: AYŞE KÜBRA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL BAYGIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmada ebeveynlerin yaş, cinsiyet ve eğitim durumu gibi demografik verilere göre preoperatif anksiyete düzeyleri değerlendirilirken ayrıca var olan endişe seviyeleri ve bu endişelerini gidermek için bireysel olarak neler yaptıkları veya kurumsal düzeyde bizden neler beklediklerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla genel anestezi altında tedavi edilecek çocukların ebeveynlerine anket ve Spielberger Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri uygulandı. Çalışmaya 130 ebeveyn katıldı. Çalışmaya katılan ebeveynlerin durumluk kaygı skoru 40,91±10,41, sürekli kaygı skoru ise 41,18±9,28 olarak saptandı. Durumluk ve sürekli kaygı skorları arasındaki ilişki incelendiğinde; istatiksel olarak anlamlı pozitif yönde orta şiddette korelasyon ilişkisi olduğu ve orta düzeyde anksiyete sahip oldukları bulgulandı (r=0.400,p=0.000;p0.05). Durumluk ve sürekli kaygı skorlarının, kadın ebeveynlerde erkek ebeveynlere göre istatistiksel olarak daha yüksek olduğu saptandı (sırasıyla;p=0.002;p0.05). Ebeveynlerin çocuklarının sistemik olarak sağlıklı olup olmadıklarına veya çocukların daha önce genel anestezi ile opere olup olmamasına göre durumluk ve sürekli anksiyete seviyeleri arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). Ebeveynlerin daha önce genel anestezi deneyimi olup olmaması, ebeveynin operasyon öncesi doktordan bilgi alıp almaması ve bilgi aldıktan sonraki öznel anksiyete seviyesi ile durumluk ve sürekli anksiyete skorları arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). Ancak sistemik olarak sağlıklı olmayan çocukların ebeveynlerinin durumluk ve sürekli anksiyete skorları sağlıklı olanlara göre, genel anestezi ile daha önce ameliyat olan ebeveynlerin durumluk ve sürekli kaygı skorları daha önce ameliyat olmayanlara göre, genel anestezi hakkında bilgisi olmayan ebeveynlerin durumluk ve sürekli kaygı skorları bilgisi olanlara göre daha yüksek bulgulandı. Çalışmada elde edilen bilgiler ışığında, anksiyeteyi en aza indirebilmek için ameliyat öncesinde ve her aşamasında aile ve çocuklar bilgilendirilmelidir. Bu doğrultuda, çocuk hastaları ilgilendiren cerrahi müdahalelerle ilgili anlaşılır açıklamalar ve öneriler içeren eğitim kitapçıkları, broşürler ve benzeri materyaller hazırlanarak eğitimler verilebilir. Ayrıca bu konuda ailelerin her sorusu olabildiğince yanıtlanmalı ve soru sormaya cesaretlendirilmelidir. Ebeveynin anksiyete düzeyinin azalmasının çocuğun yaşayacağı anksiyeteyi de azaltacağı unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
The study aims to assess the preoperative anxiety levels of parents based on demographic variables such as age, gender, and educational background, as well as to evaluate existing levels of concern and what individual actions they take or expect from us at the institutional level to alleviate these concerns. For this purpose, a survey and Spielberger State-Trait Anxiety Inventory were administered to parents of children who would undergo treatment under general anesthesia. A total of 130 parents participated in the study. The state anxiety score of participating parents was found to be 40.91±10.41, and the trait anxiety score was 41.18±9.28. When examining the relationship between state and trait anxiety scores, a statistically significant moderate positive correlation was found, indicating that they have a moderate level of anxiety (r=0.400, p=0.000; p0.05). It was found that state and trait anxiety scores were statistically higher in female parents compared to male parents (respectively; p=0.002; p0.05). There was no statistically significant relationship found between the state and trait anxiety levels of parents based on whether their children were systemically healthy or had previously undergone general anesthesia (p>0.05). Similarly, there was no statistically significant relationship found between whether parents had prior experience with general anesthesia, whether they received information from the doctor before the operation, their subjective anxiety levels after receiving information, and their state-trait anxiety scores (p>0.05). However, parents of children who were not systemically healthy had higher state and trait anxiety scores compared to those whose children were healthy. Similarly, parents who had undergone previous surgery with general anesthesia had higher state and trait anxiety scores compared to those who had not undergone surgery before. Additionally, parents who did not have information about general anesthesia had higher state and trait anxiety scores compared to those who had information about it. In light of the information obtained in the study, to minimize anxiety, families and children should be educated at every stage before surgery. Accordingly, educational materials such as informative booklets, brochures, and similar resources containing understandable explanations and recommendations regarding surgical interventions relevant to pediatric patients can be prepared and provided. Additionally, families should be encouraged to ask questions, and every question should be answered as comprehensively as possible. It should be remembered that reducing parental anxiety levels can also decrease the anxiety experienced by the child.