Spor bilimleri fakülesi öğrencilerinin empati düzeyleri ile sportmenlik becerileri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the relationship between empathy levels and sportsmanship skills of faculty of sports sciences students in terms of different variables
- Tez No: 864231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER GÜLBAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmanın amacı Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin empati düzeyleri ile sportmenlik becerileri arasındaki ilişkinin sportif aktivite ve farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış spor bilimleri fakültelerinde 2023-2024 öğretim yılında öğrenim gören 705 öğrenci araştırma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikli tanımlayıcı istatistikleri hesaplanmış ve normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Normal dağılım sergilemesinden dolayı parametrik testlerden t-testi, ANOVA analizleri ve korelasyon testleri uygulanmıştır. Verilerin iç tutarlık değerlerinin incelenmesi amacıyla Cronbah's Alpha analizi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı farklılığın tespit edilmesi amacıyla Tukey çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between empathy levels and sportsmanship skills of students of the Faculty of Sports Sciences in terms of sports activities and different variables. The research group consists of 705 students studying in sports science faculties designed in the relational survey model in the 2023-2024 academic year.“Personal Information Form”,“Empathy Level Determination Scale”and“Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale”were used as data collection tools in the research. In the analysis of the data, primary descriptive statistics were calculated and it was determined that it showed normal distribution. Due to its normal distribution, parametric tests such as t-test, ANOVA analysis and correlation tests were applied. Cronbah's Alpha analysis was applied to examine the internal consistency values of the data. Tukey's multiple comparison test was applied to detect significant differences between groups.