Design and implementation of an effective DWDM-RoF system for fiberoptic network using symmetrical compensation method
Simetrik kompanzasyon yöntemi kullanılarak fiber optik şebeke için etkili bir DWDM-RoF sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 842289
  2. Yazar: OHOOD HASAN DAWOOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
5G ileti¸sim a˘glarında Fiber Üzerinden Yo˘gun Dalga Boyu Bölmeli Ço˘gullama Radyosu (DWDM-RoF) olarak bilinen bir teknolojinin kullanılması bir dizi avantajlı sonuçla sonuçlanır. Bu sonuçlar, kapasite ve veri hızında bir artı¸sın yanı sıra a˘gı çalı¸stırma maliyetinde bir azalmayı içerir. Bu nedenle, birçok akademisyen kazançlarını en üst düzeye çıkarmak için yöntemler ve stratejiler icat etmeye ba¸slar. Saniyede 1,28 terabit verinin verimli iletimini idare edebilen 32 kanallı bir DWDM RoF sisteminin geli¸stirilmesinde, dengeleme yöntemlerinin hibrit bir stratejisi kullanıldı. Sistemin performansının incelenmesi üç farklı frekans aralı˘gı senaryosuna bakıldı: 100, 150 ve 200 gigahertz. Ek olarak, öngörülebilir gelecekte kullanım için en güvenilir oldu˘gu kanıtlanacak stratejiyi belirlemek için çe¸sitli modülasyon formları ara¸stırılmı¸stır. Mevcut sistem ile Kalite Faktörü (QF) ve Bit Hata Oranı (BER) parametreleri ile ilgili sonuçlar arasında analizler ve kar¸sıla¸stırmalar yapıldı. Bu tür bulgular, simetrik hibrit kompanzasyonun uygulanmasının, önerilen sistemin parametre sonuçlarının iyile¸stirilebilme derecesi üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu˘gunu göstermektedir. Sıfıra Dönmeme (NRZ) algoritması, sırasıyla 60, 120, 180 ve 240 kilometrelik mesafelere uygulandı˘gında ortalama 20,89, 15,60, 12,69 ve 10,46 dBm'lik QF parametre de˘gerleri üretti. Bu arada, çalı¸sılan mesafelerin aynı alt kümesi için BER de˘gerleri sırasıyla 2.43 e 10-80, 2.85 e 10-29, 1.09 e 10-18 ve 7.61 e 10-11 ¸seklindedir. Ek olarak, bulgular önerilen sistemin düzenli iletim için NRZ yerine Sıfıra Dönü¸s (RZ) tabanlı modülasyon yöntemi kullanılarak daha da geli¸stirilebilece˘gini göstermektedir. Öteyandan, 180 kilometreden daha uzun iletimler için RZ'nin geli¸simi önemli ölçüde azalır. Ayrıca, farklı aralıklar üzerinde yapılan ara¸stırmadan elde edilen bulgular, kısa mesafeler için 150 ile 200 GHz arasında bir aralık aralı˘gı seçilmesinin tavsiye edildi˘gini göstermektedir. Daha uzun mesafelerde sonuçlar üzerinde daha az etkisi oldu˘gundan, 180 kilometreye kadar olan mesafelere giderken (100-150) GHz aralı˘gının kullanılması tavsiye edilir. QF sonuçlarının sırasıyla 60, 120 ve 180 km mesafeler için 5,15, 2,27 ve 1,7 dBm'lik iyile¸stirmeler gösterdi˘gi ke¸sfedilmi¸stir. Bu, simetrik kompanzasyonun hibrit ¸semasını kullanmanın gücünü gösterir. Yakın tarihli literatürle yapılan bir kar¸sıla¸stırma, QF sonuçlarının 5,15, 2,27 ve 1,7 dBm'lik iyile¸stirmeler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The utilization of a technology known as Dense Wavelength Division Multiplexing Radio over Fiber (DWDM-RoF) in 5G communication networks results in a number of advantageous outcomes. These outcomes include an increase in capacity and data rate, as well as a reduction in the cost of running the network. Because of this, a lot of academics start working on inventing methods and strategies to maximize their earnings. A hybrid strategy of compensating methods was used in the development of a 32-channel DWDM RoF system that is capable of handling efficient transmission of 1.28 terabits per second of data. The examination of the system's performance looked at three different frequency spacing scenarios: 100, 150, and 200 gigahertz. In addition, several modulation forms are investigated in order to identify the strategy that will prove to be the most trustworthy for use in the foreseeable future. Analyses and comparisons are carried out between the current system and the results concerning Quality Factor (QF) and Bit Error Rate (BER) parameters. These kinds of findings indicate that the implementation of symmetrical hybrid compensation has a significant bearing on the degree to which the suggested system's parameter outcomes may be improved. The Non-Return to Zero (NRZ) algorithm produced QF parameter values of 20.89, 15.60, 12.69, and 10.46 dBm on average when applied to distances of 60, 120, 180, and 240 kilometers, respectively. In the meanwhile, the values of the BER were as follows for the same subset of distances that were studied: 2.43 e 10–80, 2.85 e 10–29, 1.09 e 10–18, and 7.61 e 10–11, respectively. In addition, the findings suggest that theproposed system could be improved even further by employing the Return to Zero (RZ) based modulation method rather than the NRZ for regular transmission. On the other hand, the improvement of RZ is reduced significantly for transmissions that are further than 180 kilometers. In addition, the findings from the research done on the different spacings show that, for short distances, it is advised to choose a spacing range that falls between 150 and 200 GHz. Since there is less of an effect on the outcomes at greater distances, it is advised that ranges between (100-150) GHz be used when going to distances of up to 180 kilometers. It has been discovered that the QF results showed improvements of 5.15, 2.27, and 1.7 dBm for the distances of 60, 120, and 180 km, respectively. This indicates the power of using the hybrid scheme of symmetrical compensation. A comparison with recent literature found that the QF results showed improvements of 5.15, 2.27, and 1.7 dBm.