Kuron köprü protezlerinde kullanılan metal alaşımlarının radyasyon ışınlarıyla karşılıklı etkileşimleri üzerine araştırmalar
Investigation of the interaction of metal allays used for crown and bridges with radiation rays
- Tez No: 86428
- Danışmanlar: PROF.DR. M. MURAT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
7. ÖZET Metal-seramik restorasyonlarda kullanılan farklı metal ala şımlarının radyasyon dozuna etkilerinin incelenebilmesi amacıyla Degudent U, Bond-on 4 ve Duceranium metal alaşımlarından ve yine bu meta! alaşımları üzerine 1 mm. kalınlığında seramik pişirilme si suretiyle 6 grup halinde, her grupta 3'er adet olmak üzere top lam 18 adet örnek hazırlandı. Metal genişliğinin ve metal kalınlı ğının ışın dozuna etkisinin incelebilmesi amacıyla ise kalay meta li kullanılarak 0.5,1,2,3,4,5 mm. kalınlıklarında olmak üzere 6 adet 1x1 cm. genişliğinde, 6 adet ise 2.5x2.5 cm. genişliğinde top lam 12 örnek hazırlandı. Metal ve metal-seramik örneklerin değişik mesafelerdeki ışın absorbsiyonu ve geri saçılma ölçümleri iyon odası ve dansitomet- rik yöntemler yardımıyla, kalay örneklerin absorbsiyon ve geri sa çılma ölçümleri ise iyon odası yöntemiyle gerçekleştirildi. Elde edilen ölçüm değerleri ve birbirleri ile olan farkları ista tistiksel olarak analiz edildi. En yüksek geri saçılma değerleri metallerin atom numaralarıyla doğru orantılı olacak şekilde Degu dent U alaşımında tesbit edildi. En yüksek ışın absorbsiyonu ise Bond-on 4 alaşımında elde edildi. Metal kalınlığının ve genişliğinin geri saçılma üzerinde etkili olmadığı buna karşılık metal kalınlığı arttıkça absorbe edilen ışın miktarının arttığı bulundu. Yapılan elektron mikroskobu incelemesinde ise radyasyon ışınlarının metallerin yapılarında herhangi bir değişikliğe neden olmadıkları saptandı. 189
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY We've planned to evaluate the effects of the different metal- ceramic alloys on the radiation dose in the first part of our study. Metal alloy samples of Degudent U, Bond-on 4 and Duceranium were casted and ceramic of 1 mm. thickness was baked on this al loys. In this way 18 samples were prepared, in 6 groups and each group having 3 samples. In the second part of the study the effect of the metal thickness and width on the radiation dose was inves tigated. 6 samples of tin in 1x1 cm. dimension and 6 samples of 2.5x2.5 cm. dimension, in various thickness of 0.5,1,2,3,4,5 mm. were casted. The absorption and backscatter radiation measurements of the metal and metal-ceramic samples at various distances were de termined using ion chamber and densitometric methods whereas the absorption and backscatter measurements of the thin samples were performed using ion chamber method. The results and the differences between the measurement values were statistically analysed. The highest backscatter radia tion value for the metals was determined in Degudent U alloy, in direct correlation with the atomic number. On the other hand the highest absorption was observed in Bond-on 4 alloy. Another find ing of our study was that the thickness and the width of the metal alloy had no effect on the backscatter radiation but there was an increase in the absorption dose as the metal thickness increased. Scanning electron microscope evaluation of the samples re vealed that the radiation rays had no effect on the metal struc ture. [90