Farklı sodyum perborat su ve hidrojen peroksit ile karışımlarının dişlerin intrakoronal ağartılması ve tübüler geçirgenlik üzerine etkisi
An in vitro investigation of the effect of various types of sodium perborate either mixed with water of hydrogen peroxide on intracoronal bleaching and tubular permeability of the teeth
- Tez No: 86429
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METE ÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Endodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA 1999 Hale ARI Farklı Sodyum Perborat Tiplerinin Su veya Hidrojen Peroksit ile Karışımlarının Dişlerin İntrakoronal Ağartılması ve Tübüler Geçirgenlik Üzerine Etkisinin Araştırılması Bu çalışmanın amacı, su veya hidrojen peroksit ile karıştırılan üç farklı tipteki sodyum perboratın intrakronal ağartma üzerindeki etkinliğini ve bu sırada dişi çevreleyen ortamdaki zamana bağlı pH değişimlerini incelemektir. Dişlerin köklerinde mezial, distal, bukkal ve palatinal yüzeylere mine-sement sınırının hemen altlarına gelecek şekilde standart sement defektleri oluşturuldu. Distile su dolu tüplere yerleştirilen renklendirilmiş dişlerin pulpa odalarına ağartma materyalleri (Grup 1: SP monohidrat+su, Grup 2: SP trihidrat + su, Grup 3: SP tetrahidrat + su, Grup 4: SP monohidrat + hidrojen peroksit, Grup 5: SP trihidrat + hidrojen peroksit, Grup 6: SP tetrahidrat + hidrojen peroksit ) yerleştirildi ve 21 gün boyunca kavit ile kapatıldı. Taze ağartma meteryalleri 3, 7 ve 14. günlerde yerleştirildi. Başlangıçta, 7. 14 ve 21. günlerde kronal diş renkleri değerlendirilerek görüntüleri bilgisayara kaydedildi ve her bir süre için grupların ağartma başarıları karşılaştırıldı. Aynı çalışmada 1, 3, 7, 14 ve 21. günlerde dişi çevreleyen ortamdaki pH değişimleri de kaydedildi. Su veya hidrojen peroksitle karıştırılan sodyum perboratın tiplerinin ağartma etkinlikleri arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunamadı. pH değişimleri yönünden incelendiğinde, hidrojen peroksitle sodyum perboratın monohidrat tipinin uygulandığı grup, diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak önemli bir farklılık gösterdi. Diğer gruplar arasında ise istatistiksel olarak önemli bir farklılık bulunamadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An in vitro Investigation of the Effect of Various Types of Sodium Perborate either Mixed with Water or Hydrogen Peroxide on Intracoronal Bleaching and Tubular Permeability of the Teeth. The aim of the study was to determine the effect of three different types of sodium perborate (SP) in either mixed with water or hydrogen peroxide on intracoronal bleaching and to measure the time-depended changes in the pH value of the medium surrounding the tooth. Sixty-five extracted human upper central incisors with intact crowns were root filled and stained artificially. Standardized cementum defects were created on the mesial, distal, buccal and palatinal aspects of the root directly below the cemento-enamel junction. The bleaching materials (Group 1:SP monohydrat + water, Group 2 SP trihydrate + water, Group 3 : SP tetrahydrate + water, Group 4 : SP monohydrat + hydrogen peroksit, Group 5: SP trihydrate + hydrogen peroksit, Group 6 :SP tetrahydrate + hydrogen peroksit) were placed in the pulp chamber of the discolored teeth in vials containing distilled water, and sealed with cavit for 21 days. They were replaced with fresh preparations after 3, 7 and 14 days. The coronal tooth shades were evaluated and photoghraphs were taken at baseline, 7, 14 and 21 days. Comparison of the bleaching success of the groups was made at each interval. In the same study, the pH values of the medium surrounding the tooth were recorded after 1, 3, 7, 14 and 21 days respectively. There was no statistically significant difference on bleaching effect of sodium perborate types either mixed water or hydrogen peroxide. When the pH changes were examined, SP monohydrate mixed with hydrogen peroxide showed statistically significant differences in comparison to other groups. There were no statistically significant difference between other groups.