Derin çekme kalıplarıyla yapılan plastik şekil verme işlemlerinin analizi
Analyses of plastic forming processes with deep drawing moulds
- Tez No: 864311
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada vazgeçilmez seri üretim yöntemlerinden biri olan derin sıvama işlemi incelenmiştir. Soğuk sac şekillendirme yöntemi seri üretim yöntemlerinin vazgeçilmez bir modelidir. Derin sıvama yöntemin ile birçok zor geometrik şekilli kaplar üretilebilmektedir. Bu üretim yöntemlerinin uygulanmasında karşılaşılan birçok olumsuz faktör vardır. Bu faktörler sıvama radyüsü, sac hammadde, çekme hızı, sac kalınlığı, çekme oranı, ürün geometrisi gibi birçok faktör ele alınmıştır. Derin sıvama işleminde form verme operasyonunun nümerik analizi LS-DYNA yazılımı yardımı ile incelenmiştir. Farklı sac kalitesi ve kalınlıklarındaki ham maddeleri farklı hadde yönleri ile yapılan deneyler ile hammadde maliyetlerin de iyileştirme, sac metal kalıp tasarımı ve kalıp setlerinin imalat süreçlerinin daha kısa sürelerde tamamlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, deep plastering process, one of the indispensable mass production methods, was examined. The cold sheet forming method is an indispensable model of mass production methods. Many difficult geometric shaped vessels can be produced with the deep plastering method. There are many negative factors encountered in the application of these production methods. Many factors such as coating radius, sheet raw material, drawing speed, sheet thickness, drawing ratio and product geometry are discussed. The theoretical analysis of the forming operation in the deep plastering process was examined with the help of ANSYS/LS-DYNA software. Experimental, theoretical and practical experiments with different sheet metal thicknesses and different raw materials with different rolling directions aim to improve raw material costs and accelerate mold design and manufacturing processes.