Enerji tüketimlerinin ülke ekonomisine etkisi: Türkiye ve seçili ülkeler örneği
The impact of energy consumptions on the national economy: The case of Türkiye and selected countries
  1. Tez No: 864312
  2. Yazar: EMRAH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NİHAT SOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Analitiği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Analitiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hayatın idame ettirilmesindeki temel unsur enerjidir. Yenilenebilen enerji, kendini yenileyebilmesi ve dolayısıyla tükenmemesi ile hem bütçe dostu hem de çevre dostu bir enerji türüdür. Yenilebilir enerjinin son dönemlerde yenilenemez enerjiye tercih edilmesinin altında yatan sebep ise ekonomik, sosyal ve siyasi olmak üzere çok boyutludur. Ülkeler yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımları çeşitli politikalar ile desteklemekte ve teşvik etmektedir. Yenilenebilir enerjinin ülke ekonomileri üzerindeki etkisi, bu durumun altında yatan temel nedenlerdendir. Yenilenebilir enerjinin ülke ekonomisi üzerindeki etkisi yalnızca sahip olunan enerji kaynakları ve enerji üretim aşamasıyla ilgili olmamaktadır. Çünkü yenilenebilir enerjinin tüketimi de ülke ekonomileri üzerinde etkili olan faktörler arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda yenilenebilir enerji tüketiminin mevcut kaynaklar ile karşılanabilmesi ya da karşılanamaması durumunun ülke ekonomileri üzerindeki etkisinin ne düzeyde olduğu merak ve tartışma konusu haline gelmiştir. Bu araştırmayla birlikte söz konusu tartışmalara açıklık getirmek ve enerji tüketimlerinin ülke ekonomisi üzerindeki etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, Neoklasik büyüme fonksiyonundan yararlanılarak panel veri analizi yöntemi kullanılmış ve enerji tüketiminin ekonomi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonunda ise enerji tüketimindeki artışların Gayri Safi Yurtiçi Hasılayı azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic element in sustaining life is energy. Renewable energy is both budget-friendly and environmentally friendly, as it is self-renewing and therefore non-exhaustible. The reason behind the recent preference for renewable energy over non-renewable energy is multidimensional: economic, social and political. Countries support and encourage investments in renewable energy through various policies. The impact of renewable energy on national economies is one of the main reasons underlying this situation. The impact of renewable energy on the country's economy is not only related to the energy resources and energy production phase. Because the consumption of renewable energy is also among the factors that have an impact on national economies. In this respect, it has become a matter of curiosity and discussion whether the renewable energy consumption can be met with existing resources or not, and at what level its impact on national economies is. This study aims to clarify these debates and to reveal the impact of energy consumption on the national economy. For this purpose, panel data analysis method was used in the study by utilizing the Neoclassical growth function and the impact of energy consumption on the economy was investigated. At the end of the research, it is concluded that increases in energy consumption decrease the Gross Domestic Product.