The effect of artificial lighting on historical buildings visibility
Yapay aydınlatmanın tarihi binaların görünürlüğü üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 864313
  2. Yazar: HUSSEIN MAHMOOD SAEED SAEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ONBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Aydınlatma, mimarlar ve araştırmacılar için ilgi çekici bir alan olarak devam eden en önemli konulardan biri olarak kabul edilir. İki farklı türde aydınlatma bulunmaktadır: birincisi doğal olan, diğeri ise yapay olarak bilinir ve her ikisi de mimari görünürlüğün şekillenmesine önemli katkıda bulunur. Güneş batarken ve karanlık gelirken, mimarlar ve tasarımcılar için farklı bir ortam ve tasarımlar yaratma fırsatı doğar. Çalışmam yapay gece aydınlatmasına odaklanacak çünkü bu, mimaride kritik bir rol oynar ve gece ışıkları binaları karanlık formlardan aydınlatılmış heykellere dönüştürür, şekilleri açıklar ve binaların görünmeyen detaylarını diğer türlü gözden kaçırılabilir hale getirir. Tez, yapay gece aydınlatmasının bir binanın görünürlüğünü ve mimari güzelliğini nasıl vurguladığını araştıracak. Işıklandırmanın geceleyin farklı bina cephe ve alanları üzerinde nasıl etkili olduğunu anlamayı amaçlamaktadır. Bu, ışığın mimari estetikleri belirleyip şekillendirmede ve mimari tasarımları görsel olarak nasıl algıladığımızda ne kadar etkili olduğunu gösteren ikna edici kanıtlarla desteklenmektedir. Çeşitli vaka çalışmaları, İstanbul'daki tarihi binalardan seçilecektir. Dört vaka çalışması seçilecek; Mavi Camii, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi. Bu vaka çalışmaları, İstanbul'daki en ünlü tarihi binalar arasında yer aldıkları ve bu alanın manzara noktalarına göre Avrupa yakasının en bilinen simgeleri oldukları için seçilmiştir. Bu vaka çalışmalarının anket çalışması ve karşılaştırmalı analizi yapılacak, yapay gece aydınlatmasının bina cephe üzerindeki mimari özellikleri, şekilleri, görünürlüğü ve detayları nasıl artırdığını belirlemeye yönelik benzerlikler ve farklılıklar ortaya çıkarılacaktır. Gece aydınlatma, binalardaki mimari tasarımların benzersizliğini ve yaratıcılığını önemli ölçüde artırır. Yapıların geceleyin aydınlatılmasıyla kamu yapıları ve projelerinin vurgulanması önemlidir, çünkü bu, yapının korunmasına, konumunun belirlenmesine ve cephesinin belirgin özelliklerinin vurgulanmasına yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Lighting Considered from the most significant subjects that continues to be attractive field for study for architect and researchers. And we have two different kinds of lighting first one natural and the other known as artificial and both have a significantly contribute to shaping the visibility of architecture. While sun sets and darkness comes new life starts for architects and designers to create a different environment and designs. My study will concentrate on artificial night lighting because it plays a crucial function in architecture and nightlight change building from dark forms to illuminated sculptures, clarify the shapes and unseen details of that buildings in other way they will be unnoticed. The thesis will explore how artificial night lighting highlights a building's visibility and architectural beauty. It aims to understand how lighting influences different building facades and spaces at night. This is backed by compelling evidence showing that lighting significantly defines and shapes architectural aesthetics and how we visually perceive architectural designs. Various case studies will be selected from historical buildings in Istanbul. Four case studies will be chosen starting from Blue Mosque, Hagia Sophia, Top Kapi Palace, Galata Tower. These case studies were selected because they are among the most famous historical buildings in Istanbul, and they are most known landmarks in the European side according to panorama of landmarks of that area. Survey study and the comparative analysis of these case studies will be conducted to identify both the similarities and differences in how artificial night lighting enhances the architectural features, shapes, visibility, and details present on building facades. Night lighting significantly enhances the uniqueness and creativity of architectural designs in buildings. Emphasizing public structures and projects at night through lighting is crucial as it helps in preserving the structure, identifying its location, and highlighting the distinct features of its facade.