Forecasting the energy consumption of sectors under different NGFS scenarios and analyzing the effects on Türkiye's GDP
Farklı NGFS senaryoları altında sektörlerin enerji tüketiminin tahmini ve Türkiye GSYİH üzerindeki etkilerin analizi
  1. Tez No: 825084
  2. Yazar: UTKU GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kuvvetle muhtemel iklim değişikliğine bağlı fiziksel riskler ve geçiş riskleri ülke ekonomileri ve sektörler üzerinde etkili olacaktır. Doğru bir planlama ve gerekli adımların atılmasıyla bu etkiler hafifletilebilir. Dolayısıyla bu alanda yapılacak akademik çalışma ve analizler önem arz etmektedir. Bu çalışmada Türkiye GDP'sinin farklı iklim senaryoları altında fiziksel riskler ve geçiş risklerinden nasıl etkileneceği ortaya koyulmuştur. Ayrıca bu senaryolar kapsamında Türkiye'deki sektörlerin enerji tüketimlerinin ileride nasıl olacağı tahmin edilmiştir. Mevcut politikalarla devam edildiği veya gerekli önlemlerin doğru zamanda ve şiddette alınmadığı durumlarda iklim değişikliğinin Türkiye GDP'si üzerindeki etkisi büyük olacaktır. Bu noktada GHG emisyonlarının kısıtlanması ve sanayi devrimi öncesine kıyasla küresel ortalama sıcaklıkların fazla yükselmemesi büyük önem arz etmektedir. Çünkü iklim değişikliğine bağlı ekstrem hava olaylarının artması veya geri dönüşü olmayan deniz seviyesi yükselmesi gibi fiziksel olayların meydana gelmesi ülke ekonomilerini ciddi boyutlarda etkileyebilecektir. Düşük karbon ekonomisine geçiş yapmak ve iklim değişikliğinin etkileri ile mücadele etmek için atılacak adımlar da ülke ekonomilerini etkilemektedir. Bu kapsamda Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı artmalı ve karbon vergisi gibi emisyonların azaltılmasını sağlayabilecek uygulamalar devreye alınmalıdır. Enerji üretiminde fosil yakıt tüketimi azaltılmalı alternatif enerji türlerine ağırlık verilmelidir. Petrol ve Gaz, Taşımacılık ve Otomotiv sektörlerinin bu durumdan daha çok etkileneceği söylenebilir. Bu sektörlerde yenilenebilir enerji türlerinin daha fazla kullanılması gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Physical and transition risks of climate change will have an impact on countries' economies and sectors. With proper planning and taking the necessary steps, these impacts can be mitigated. Therefore, academic studies and analyzes in this field are important. In this study, it is examined how T¨urkiye's GDP will be affected by physical risks and transition risks under different climate scenarios. In addition, within the scope of these scenarios, it has been forecasted how the energy consumption of the sectors in T¨urkiye will be in the future. In cases where current policies are continued or the necessary measures are not taken at the right time, the impact of climate change on T¨urkiye's GDP will be huge. At this point, it is of great importance to limit GHG emissions and not to increase the global average temperatures compared to the preindustrial revolution. Because the increase in the number of extreme weather events or the occurrence of irreversible physical events such as sea level rise can seriously affect the economies. The steps in transitioning to a low carbon economy and combating the effects of climate change will also be a huge burden for the economies. In this context, the use of renewable energy sources should be increased in Turkey and practices that can reduce emissions such as carbon tax should be introduced. In energy production, fossil fuel consumption should be reduced and alternative energy types should be used. It can be said that the Oil and Gas, Transportation and Automotive sectors will be more affected by this situation. In these sector renewable energy types may need to be used more in energy production.