Kasnak Meşesi'nde meyve verimi ile bazı büyüme özellikleri etkileşimi
Interaction between some growth characteristics and acorn production in Kasnak Oak
- Tez No: 864341
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Endemik Kasnak Meşesi (Quercus vulcanica Boiss. and Heldr. Ex Kotschy) üzerine gerçekleştirilen bu çalışmada, üç örnek alanda meyve verimi üzerine ağaç boyu, dip çap, göğüs yüksekliği çapı ve tepe çapı özelliklerinin etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarıyla türün silvikültürel ve diğer ormancılık uygulamalarına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Ağaç başına ortalama meyve sayıları, örnek alanlarda 135.9, 435.1 ve 183.3 bulunurken, bu alanların genelinde ise 251.4 belirlenmiştir. Meyve verimi bakımından örnek alanlar anlamlı (p0.05) ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study carried out on endemic Kasnak oak (Quercus vulcanica Boiss. and Heldr. Ex Kotschy) effect of tree height, diameter, at base, diameter at breast height, and crown diameter on acorn production were examined together with their variaations in three sampled areas selected natural distribution of the species to contribute silvicultural and other forestry practices of the species. Averages of acorn numbers were 135.9, 435.1 and 183.3 in sampled areas and 251.4 in pooledof the areas. Trees within sampled area showed large difference for the acorn production. Acorn productions were significantly (p0.05) based on result of analysis of variance.