Kasnak meşesi tabiatı koruma alanı (Isparta-Eğirdir) geniş yapraklı orman ağaçlarında kabuk böceği türlerinin tespit edilmesi ve önemli türlerin uçuş dönemlerinin belirlenmesi
Determination to bark beetle species on deciduous forest trees in Kasnak oak nature protection area (Isparta-Eği̇rdi̇r) and detecting of important species' flight periods
  1. Tez No: 391929
  2. Yazar: HÜSEYİN SAYIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Eğirdir-Yukarıgökdere'de yer alan Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı'nda geniş yapraklı orman ağaçlarında yayılışı bulunan kabuk böceği türlerini tespit etmek ve önemli türlerin uçuş dönemlerini belirlemek amacıyla ele alınan bu çalışma 2012-2014 yıllarında yürütülmüştür. Kabuk böceği türlerini tespit etmek amacıyla, Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı genelinde kar kırıklarından ve devrik ağaçlardan örnekler alınmış, bunun yanı sıra kabuk böceği türlerinin tespiti ve önemli türlerin ergin uçuş dönemlerinin ve populasyon yoğunluklarının belirlenmesi amacıyla saha geneline Kırmızı renkli yapışkan Rebell Rosso tuzaklar ve sarı ve beyaz renkli görsel yapışkan tuzaklar ile pencere tipi tuzaklar tesis edilmiştir. Kontroller, görsel tuzaklarda haftada bir, pencere tipi böcek tuzaklarında ise ayda bir kez olacak şekilde gerçekleştirilmiş, arazide tuzak kontrolleri ergin yakalaması bitinceye kadar devam edilmiştir. Çalışma sonucunda Coleoptera takımının 4 farklı tribusuna ait 12 adet Scolytinae (Coleoptera: Curculionidae) türü tespit edilmiştir. Bu türler; Hylesinus crenatus (Fabricius, 1787), H. varius Fabricius, 1775, Dryocoetes villosus (Fabricius 1792), Taphrorychus villifrons (Dufour, 1843), T. ramicola (Reitter, 1894), Scolytus intricatus (Ratzeburg, 1837), S. koenigi Schevyrew 1890, S. mali (Bechstein 1805), S. rugulosus (Müller, 1818), Anisandrus dispar (Fabricius, 1792), Trypodendron signatum (Fabricius 1787) ve Xyleborinus saxesenii ( Ratzeburg, 1837)'dir. Hylesinus crenatus (Fabricius, 1787), Dryocoetes villosus (Fabricius 1792), Scolytus mali (Bechstein 1805) ve Trypodendron signatum (Fabricius 1787) türleri çalışmada Akdeniz Bölgesi'nde ilk kez tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine bark beetle species and flight periods of important species in Kasnak Oak Nature Protection Area which is situated in Eğirdir-Yukarıgökdere province between 2012-2014. For determining to bark beetle species, specimens were collected from specimens were taken from broken trees by snow or fallen trees and also ethanol baited red winged sticky traps and yellow aand White colour stickyb traps were used for determining of bark beetles, flight activities and their population densities. Visual traps were controlled weekly and also window traps were checked one time in a month and these checking continued to till period when adult catching ending. As a result, 12 Scolytinae species belonging to 4 different tribe were determined. These are; Hylesinus crenatus (Fabricius, 1787), H. varius Fabricius, 1775, Dryocoetes villosus (Fabricius 1792), Taphrorychus villifrons (Dufour, 1843), T. ramicola (Reitter, 1894), Scolytus intricatus (Ratzeburg, 1837), S. koenigi Schevyrew 1890, S. mali (Bechstein 1805), S. rugulosus (Müller, 1818), Anisandrus dispar (Fabricius, 1792), Trypodendron signatum (Fabricius 1787) and Xyleborinus saxesenii (Ratzeburg, 1837). Among these, Hylesinus crenatus (Fabricius, 1787), Dryocoetes villosus (Fabricius 1792), Scolytus mali (Bechstein 1805) and Trypodendron signatum (Fabricius 1787) were found in the Mediterranean region of Turkey firstly by this study.