Türkiye'de çalışan dil ve konuşma terapistlerinin ses bozukluğu alanına yönelik öz değerlendirmelerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the self-assessments of speech and language therapists working in Turkey towards the field of voice disorder in terms of different variables
  1. Tez No: 864342
  2. Yazar: EMİNE NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de çalışan dil ve konuşma terapistlerinin (DKT) ses bozukluğuna yönelik öz değerlendirmeleri farklı değişkenler açısından incelenmiştir. Bu değişkenler cinsiyet, eğitim düzeyi, meslekte çalışma süresi, çalıştıkları kurum, eğitim alma durumu, müzik eğitimi alma durumu ve meslek hayatlarında ses bozukluğu alma durumudur. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından“Kişisel Bilgi Formu”ve“Türkiye'de Çalışan Dil Ve Konuşma Terapistlerinin Ses Bozukluğu Alanına Yönelik Öz Değerlendirme Anketi”hazırlanmıştır. Anket hizmet sağlamaya ilişkin, değerlendirmeye yönelik ve müdahaleye yönelik olmak üzere 3 alt başlık ve 16 maddeden oluşmaktadır. Anket ve form çevrimiçi yolla Türkiye'de çalışan DKT'lere ulaştırılmıştır. Çalışmaya 203 DKT katılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi için iki grup arası karşılaştırmalarda Mann Whitney U test, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis test kullanıldı. Araştırma sonuçlarına göre eğitim düzeyi yüksek lisans-doktora olan, eğitim/konferans/seminere katılan ve ses bozukluğu vakası alan DKT'lerin öz değerlendirmelerinin daha fazla olduğu belirlenmiştir. DKT'lerin öz değerlendirmeleri meslekte çalışma süresi, çalıştıkları kurum ve müzik eğitimi alma değişkenlerine göre incelendiğinde ise hizmet sağlama, değerlendirme ve müdahale alt başlıklarında farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the self-assesments of speech and language therapists (SLPs) working in Turkey regarding voice disorders were examined in terms of different variables. These variables are gender, education level, length of time working in the field, the institution they work in, educational degree, musical education, and the status of having a voice disorder in their professional lives. To order to collect data, The“Personal Information Form”and The“Self-Assessment Survey for Speech and Language Therapists Working in Turkey in the Field of Voice Disorders”were prepared by the researcher. The survey consists of 16 items and 3 subheadings: service provision, evaluation and intervention. The survey and form were delivered online to SLPs working in Turkey. 203 SLPs participated in the study. To analyze the data obtained in the study, Mann Whitney U test was used for comparisons between two groups, and Kruskal Wallis test was used for comparisons of more than two groups. According to the results of the research, it was determined that the self-evaluations of SLPs who had a master's degree or doctorate degree, attended training/conferences/seminars, and had a voice disorder case were higher. When the self-assesments of SLPs were examined according to the variables of length of employment in the profession, the institution they work in, and receiving music education, they showed differences in the subheadings of service provision, evaluation and intervention.