Göynük orman işletme müdürlüğü Anadolu Karaçam'ı gençliklerinin büyüme performansı
Growth performance of natural reproductions of Anatolian Black Pine in Göynük forest district
- Tez No: 864344
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, Anadolu Karaçam'ının [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] bakım görmüş ve görmemiş 14-16 yaşlı gençleştrme sahalarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada her biri 500 m2 büyüklüğünde dört alan örneklenmiş ve bu alanlarda; ağaç boyu, dip çap, göğüs yüksekliği çapı ve yaş özellikleri araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarıyla türün orman bakımı, doğal gençleştirme ve diğer ormancılık uygulamalarına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bakım görmüş ve bakım görmemiş sahaların genelinde ortalama ağaç boyu, dip çap, göğüs yüksekliği çapı ve yaş değerleri sırasıyla 2.77 m ve 2.27 m, 10.74 cm ve 8.73 cm, 8.32 cm ve 4.81 cm, 13.8 yıl ve 15.8 yıl bulunmuştur. Varyans analizi sonucunda işlemler; ağaç boyu, dip çap, göğüs yüksekliği çapı ve yaş bakımından anlamlı (p0.05) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on natural regeneration areas of 14-16 years which tended and untended of Anatolian black pine[Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe]. Four areas were sampled 500 m2 each of them to examine tree height, diameter, at base, diameter at breast height, and age to contribute tending and natural, and other forestry practices of the species. Averages of tree height, diameter, at base, diameter at breast height, and age were 2.77 m and 2.27 m, 10.74 cm and 8.73 cm, 8.32 cm and 4.81 cm, 13.8 year and 15.8 year in pooled of sampled areas of tended and untended, respectively. Tended and untended areas showed significant (p0.05) for the characteristics within treatment according to results of analysis of variance.