Ceza muhakemesi hukukunda seri muhakeme usulü
Quick procedure process in criminal procedure law
  1. Tez No: 864343
  2. Yazar: MUHAMMED NUREDDİN BOZALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
7188 sayılı Kanun'la CMK m. 250'de düzenlenen seri muhakeme usulü 01.01.2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Seri muhakeme usulü; sadece belirli suçlar bakımından şartların oluşması halinde uygulanmak zorunda olunan ve şüphelinin kabulü karşılığında cezasında indirim yapılan kovuşturma aşamasına geçilmeden mahkumiyet hükmü verilmesine imkan sağlayan alternatif bir muhakeme usulüdür. Bu usul, ABD'de uygulanmaya başlayıp Anglo-Sakson hukuk sisteminde giderek yaygınlaşan ve yakın geçmişimizde Kıta Avrupası hukuk sistemlerinde de görülen iddia pazarlığı müessesesi ve benzer usuller ile birçok ortak nokta barındırmaktadır. Söz konusu iddia pazarlığının ortaya çıkış ve yaygınlaşma süreci, hukukun tamamını etkileyen üretim ilişkileriyle bağlantılı olarak gelişmiştir. Bu kapsamda refah devleti modeli sonrasında yaygınlaşan neoliberal üretim ilişkileri neticesinde üretimdeki verimliliğin artması ile yargılama süreçlerinin hızlanarak maddi gerçek arayışından uzaklaşılması arasında sıkı bir bağlantı bulunmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde seri muhakeme usulünün gelişimi bu çerçevede ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise ceza muhakemesinin genel işleyişi ile farklılık arz eden bu usulün uygulanışında ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerileri dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Regulated by Law No. 7188 in Article 250 of the Criminal Procedure Code and entered into force on 01.01.2020, the quick procedure process is an mandatory alternative procedure that can be applied to certain crimes and a reduction in the sentence is made in exchange for the suspect's acceptance. This procedure allows a conviction to be issued without trial. This procedure has many points in common with plea bargaining and similar procedures that started in the United States, became widespread in the Common Law and have been seen in Continental Law in the recent past. The emergence and expansion of plea bargaining is in connection with the relations of production. In this context, there is a close connection between the neoliberal relations of production, which became widespread after the welfare state model, and the acceleration of the judiciary, the increase in efficiency, and the shifting from the seeking for truth. In the first part of our study, the development of the quick procedure process is discussed within this framework. In the second part of our study, the problems arising in the implementation of this procedure, which differs from the general functioning of criminal procedure, and the solution proposals are expressed.