Lenfomalı olgularda kemik iliği tutulumunun değerlendirilmesinde biyopsi ve manyetik rezonans görüntüleme yönteminin karşılaştırılması
Magnetic resonance imaging of bone marrow versus bone morrow biopsy in malignant lymphoma
- Tez No: 86437
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BERKARDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Kemik iliği tutulumu lenfoid malignitelerde sık rastlanan bir bulgudur. Kemik iliği tutulumu posteriyor iliyak kanattan yapılan biyopsi ile değerlendirilmektedir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi ile de kemik iliğindeki değişikliklerin saptanabileceği bildirilmektedir. Çalışmamızda, 60 malign lenfomalı olguya tek taraflı posteriyor iliyak kanattan kemik iliği biyopsisi uygulanmıştır. Biyopsi uygulanmasını takibeden ilk 24 saat içinde tüm olguların lomber omurgaları MRG yöntemi ile incelenmiştir. MRG yönteminin yorumlanmasında objektifliği belirlemek amacıyla 22 sağlıklı olgu kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Lenfomalı olguların %83 (50/60)'ünde biyopsi ve MRG sonuçları uyumluydu. İki olguda MRG kemik iliği tutulumu lehine olmasına rağmen histopatolojik olarak kemik iliği biyopsilerinde infiltrasyon saptanmadı. Üç olguda ise kemik iliği biyopsisinde lenfoma infiltrasyonu saptanmasına rağmen MRG tamamen normal bulundu. MRG yönteminin yalancı negatiflik (3/60) ve yalancı pozitiflik (2/60) oranları oldukça düşüktü. Kemik iliği biyopsisinin negatif olduğu durumlarda, MRG yöntemi ile sonuçlar pozitif veya şüpheli ise mutlaka pozitif alandan veya iki taraflı kemik iliği biyopsisi uygulanmalıdır. Çalışmamızda, MRG yönteminin oldukça duyarlı bir yöntem olduğu ve standart olarak uygulanan evreleme yöntemlerine ilave katkı sağlayabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bone marrow involvement is a frequent finding in malignant lymphoma. Bone marrow biopsy of the posterior iliac crest is routinely performed for staging. Abnormal magnetic resonance imaging (MRI) signals of bone marrow was also reported to be indicative of bone marrow involvement. 60 patients with malignant lymphoma were studied. Unilateral bone marrow biopsy of the posterior iliac crest was performed. MRI of lumbar spine was studied within 24 hours of bone marrow biopsy. 22 healthy controls were used for the detection of MRI objectivity during visual evaluation. In 83% of patients (50/60), biopsy and MRI results agreed completely. In two patients, histologic sections failed to show any evidence of bone marrow involvement despite abnormal MRI signals suggestive of involvement. In three patients, MRI was completely normal despite biopsy proven bone marrow infiltration. False negativity (3/60) and false positivity (2/60) rates were very low. Negative biopsy findings with positive or equivocal MRI results should not exclude bone marrow involvement and needs further evaluation with bilateral or guided biopsy. Thus, we conclude that MRI of bone marrow is a fairly sensitive, noninvasive modality and might be of potential value in detecting bone marrow infiltration in malignant lymphoid neoplasms which can be utilized, as a useful adjunct to standard staging procedures.