Rekombinanat interlökin 2 ve İnterferon Alfa'nın ilerlemiş kanser hastalarında lenfositler üzerindeki in vivo immünolojik etkileri
- Tez No: 86438
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medikal Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Onkolojide rekombinant insan sitokinleri kullanarak yapılan immunoterapi giderek önem kazanmaktadır. Pan T-lenfosit uyarıcı olarak kullanılan IL-2'nin ise henüz klinikte uygulanacak etkin dozu ile ilgili konsensüs bulunmamaktadır. Bu çalışmada amaç düşük doz subkutan IL-2 ile tedavinin in vivo ımmun sistem üzerindeki etkilerini detaylı olarak incelemekti. On tane metastatik malign melanomlu hastadan periferik kan örnekleri alınarak“flow cytometric”yöntemle lenfosit alt gruplarına bakıldı. Hasta grubuna 4,5 Mi U günde subkutan rIL-2 başlandı. Lenfosit değerleri 6., 24. saat ve beşinci günde tekrar çalışıldı. CD2, CD3, CD4, CD8 pozitif T-lenfositler beşinci gün anlamlı olarak yükseldi (sırasıyla p=0,03, 0,03, 0,02, 0,003). Natural killer lenfositler 24. st yükseldi (p=0,008). CD2 T-lenfositlerde IL-2 reseptör ekspresyonu, CD3 T-lenfositlerde HLA-DR ekspresyonu ve T-Helper hücrelerin memori formu CD4/CD45RO'da 5. gün anlamlı olarak arttı (p=0,001, p=0,05, P=0,03). 11-2 ve IFN alpha kombinasyonu ile yapılan ilk faz I çalışma 1989'da yayınlanmıştır. Ancak aradan geçen on yıla rağmen bu kombinasyonun immun sistem üzerindeki in vivo etkileri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Bu çalışmada 14 metastatik böbrek hücreli kanser hastasında düşük doz SC IL-2 ve IFN-alpha kombinasyonu uygulanmış. Hastalardan alınan inisyal, 3. gün ve 5. gün periferik kan örneklerinde akan hücresayarı“flow cytometry”ile Fas (Apo-l/CD95), Fas L, Bcl-2, CD25, HLA-DR ekspresyonu saptanmıştır. İmmunoterapi etkisiyle lenfositlerde Bcl-2 ekspresyonu 3.
Özet (Çeviri)
SUMMARY IL-2 is a glycoprotein with a significant immune effects. Our aims in this study were to define the early immune response of low dose IL-2 therapy in patients with metastatic malignant melanoma. Ten patients with metastatic malignant melanoma with no prior therapy and ten healthy persons as a control group were included in the study. IL-2 4.5 Mio U injected SC Dl-4 to the patients. Absolute values of CD2, CD3, CD4, CD8 T-cells increased significantly on day 5 (p=0.03, p=0.03, p=0.02, p= 0.003). CD 16/56 positive natural killer cells increased significantly at the 24th hour (p= 0.008). IL-2 receptor (CD25) expression on CD2 positive, and HLA-DR expression on CD3 positive T-cells increased markedly on the fifth day of treatment. (p=0.01, p=0.05). Memory T-helper cells (CD4/ CD45RO) showed a significant increase on day 5 (p=0.03). In conclusion low dose SC consecutive day administration of IL-2 leads early and effectively immunostimulation in patients with metastatic melanoma. Rosenberg et al published the first Phase I Trial with the combination of IL-2 and IFN-a in 1989. But there is still some questions about in vivo effects of this combination on lymphocytes. We designed a prospective pilot study to evaluete the effects of low dose IL-2 and IFN-a combination on expression of Bcl-2, FAS (Apo-l/CD 95), Fas Ligand, IL-2 receptor (CD25), and HLA-DR on peripheral lymphocytes of patients with advanced renal cell carcinoma.