6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 7223 sayılı kanun uyarınca tıbbi cihaz üreticisinin ürün sorumluluğu
According to Turkish Code of Obligations no. 6098 and law no. 7223 product liability of the medical device manufacturer
  1. Tez No: 864370
  2. Yazar: GAYENUR ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Birçok farklı çeşidi olabilen tıbbi cihazlar en genel ifadeyle hastalığın teşhisinde, tedavisinde ve tedavi sonrası aşamada kullanılan ve bu süreçleri hızlandıran ilaç, kozmetik, biyosidal veya kan ürünleri haricinde sağlık personellerine endikasyonu doğru tespit etme ve tıbbi müdahaleyi uygulamada yardımcı olacak mekanik sistemlerdir. Tıbbi cihazların üretim/imalat süreçlerinde meydana gelebilecek bir hatanın varlığı halinde, tıbbi cihazı kullanan kişiler veya 3. Kişilerin zarar görmesi gündeme gelebilmektedir. Bu halde tıbbi cihaz üreticisine/ imalatçısına karşı zarar gören herkes, imalatçı/ üreticiyle aralarında bir sözleşme ilişkisi olmaksızın, tazminat talebinde bulunabilmesi ürün sorumluluğunun gündeme gelmesiyle mümkündür. Çalışmamızda imalatçı tarafından piyasaya arz edilen hatalı bir tıbbi cihazın bu ürünü satın alan, kullanan veya ürünle hiçbir ilgisi olmayan üçüncü kişilerin vücut bütünlüklerine veya malvarlıklarına gelen zararlardan imalatçı, ithalatçı veya imalatçı sayılan kişilerin sorumluluğu Türk Hukuku'nda 7223 Sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu (ÜGTDK) kapsamında TBK'nın ilgili hükümlerine ve 85/374 sayılı AB Konsey Direktifine de değinilerek açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Medical devices, which can be of many different types, are, in the most general terms, mechanical systems that will help healthcare personnel to correctly determine the indication and perform medical intervention, with the exception of medicines, cosmetics, biocidal or blood products used in the diagnosis, treatment and post-treatment stages of the disease and accelerating these processes. In the event of a defect that may occur in the production/manufacturing processes of medical devices, persons using the medical device or third parties may be harmed. In this case, it is possible for anyone who is damaged against the manufacturer/manufacturer of the medical device to claim compensation without a contractual relationship with the manufacturer/manufacturer, with the introduction of product liability. In our study, the liability of the manufacturer, importer or persons deemed to be the manufacturer due to damages caused by a defective/inappropriate medical device placed on the market by the manufacturer to the bodily integrity or property of third parties who purchase, use or have nothing to do with the product will be explained by referring to the relevant provisions of the EU Council Directive No. 85/374 and the Turkish Code of Obligations within the scope of the Product Safety and Technical Regulations Law No. 7223 in Turkish Law.