Space and place in Dr. M. Mansour Falamaki's architectural thinking through Hafiz's poetry and Merleau-Ponty's phenomenology
Dr. M. Mansour Falamaki'nin mimari düşüncesinde Hafız'ın şiirleri ve Merleau-Ponty'nin fenomenolojisi üzerinden mekân ve yer
  1. Tez No: 864369
  2. Yazar: FARNAZ KIMYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Mekân ve yer kavramları çeşitli düşünürlerin teorilerine dayanarak tarih boyunca, defalarca yeniden tanımlanmıştır. İranlı çağdaş mimarlık kuramcısı Mansour Falamaki eserlerinde bu konuları derinlemesine ele almıştır. Bu araştırma, Falamaki'nin eserlerinde mimarlıkta mekân ve yer kavramlarını, onun mimarlık düşüncesinin ana kaynakları üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, Falamaki'nin yazılarının derinlemesine okunması, Merleau-Ponty'nin algı fenomenolojisinin Falamaki'nin mimarlık düşüncesi üzerindeki etkisine işaret etmiştir. İkinci aşamada, araştırma metodolojisi olarak sistematik inceleme, yoğun tanımlama ve Falamaki'nin eserlerinde mekân ve yer kavramlarıyla ilgili yorumlarına ulaşmak için açık, eksenel ve seçici kodlama yöntemi kullanılmıştır. Vaka çalışmalarının konusu, amaçlı örnekleme yoluyla seçilmiş olan Falamaki'nin eserleridir. Metinler, kodlama ve etiketleme için ATLAS.ti yazılımına girilmiştir. Seçilen kodlar, Falamaki, Hafız ve Merleau-Ponty'nin mekân ve yer üzerine ortak düşüncelerini yansıtmaktadır. Falamaki'nin Merleau-Ponty'nin yazılarına yaptığı göndermelerden hareketle felsefecinin eserlerinin kapsamlı bir betimlemesi yapılmıştır. Merleau-Ponty'nin fenomenolojisinde mekân, yer ve bedensel algı hakkındaki fikirleri, Falamaki'nin mimarlık teorisi üzerindeki etkisini açıkça ortaya koymuştur. Falamaki, Hafız'ın şiirlerine yalnızca İran kültüründe mimarinin önemini göstermek için değil, aynı zamanda mimaride mekânın nasıl oluştuğunu şiir aracılığıyla açıklamak için başvurmuştur. Hafız, şiirlerinde mimari sembollerden yararlanmış, ritim ve melodi inceliğini kullanarak fikir ve duyguları ifade etmek için hayali mekânlar betimlemiştir. Mansur Falamaki, Hafız'ın şiirindeki nüansları yorumlayarak bunları, mimaride fenomenolojik yaklaşım ile yaratıcı bir şekilde bütünleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Space and place have been redefined numerous times throughout history by various thinkers. Mansour Falamaki, a contemporary Iranian theoretician of architecture, has elaborated these topics in depth in his works. The present research aims to examine the principal sources of his thoughts, and the way he articulated these in his works. First, an in-depth reading of Falamaki's writings indicated the influence of Merleau-Ponty's phenomenology of perception on his thinking on architecture. Secondly, the research methodology employed included a systematic review, a thick description, and the use of open, axial, and selective coding to disclose interpretations of space and place in Falamaki's writings. The case studies consisted of Falamaki's works, which have been selected through purposive sampling. Texts have been entered into the ATLAS.ti software for coding and labeling. The selected codes reflected the shared thoughts of Falamaki, Hafiz, and Merleau-Ponty on space and place. Based on Falamaki's references to Merleau-Ponty's writings, a thick description of the philosopher's works has been provided. Merleau-Ponty's phenomenology and his ideas on space, place, and bodily perception has made the philosopher's influence evident in Falamaki's theory of architecture. Falamaki has extensively referred to Hafiz's poems not only to demonstrate the significance of architecture in Iranian culture, but also to explain, through poetry, how space and place are formed in architecture. Hafiz made use of architectural symbols in his poems, using finesse in rhythm and melody, described imaginary spaces and places to express ideas and feelings. Mansur Falamaki has creatively articulated a phenomenological approach to architecture with his interpretation of the poetic nuances in Hafiz's poetry.