Charles Tılly'nin tarihsel sosyolojisi
Charles Tilly's historical sociology
- Tez No: 864385
- Danışmanlar: PROF. DR. ENES KABAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez Charles Tilly'nin tarihsel sosyoloji anlayışına eleştirel bir yaklaşım sunmaktadır. İlk olarak retrospektif bir yöntemle Tilly'nin entelektüel gelişimi izlenmektedir. Farklı alanlardaki çalışmalarından yola çıkılarak metodolojisinin karakteristik özellikleri vurgulanmaktadır. Tilly'nin çalışmalarının geliştirilebileceği varsayımına dayanan yaklaşımına ve disipliner ortodoksiye olan tutumuna atıfta bulunulmaktadır. Ardından, Zor, Sermaye ve Avrupa Devletlerinin Oluşumu çalışması merkeze alınarak Tilly'nin tarihsel sosyoloji anlayışı analiz edilmektedir. Tilly'nin devlet oluşumu üzerine ilgisinin başladığı ilk çalışmalarından itibaren teorinin gelişimi gösterilmektedir. Böylece tarihsel sosyolojinin temel araştırma konuları olan devletin ve kapitalizmin zaman içinde ne şekilde incelendiği ortaya çıkarılmaktadır. Son olarak, çalışmadaki eksiklikler gösterilerek Tilly'nin tarihsel sosyoloji anlayışının eleştirel bir değerlendirmesi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a critical approach to Charles Tilly's historical sociology. Firstly, it traces Tilly's intellectual development retrospectively, emphasizing characteristic features of his method across various fields of work. The analysis refers to Tilly's approach and his attitude towards disciplinary orthodoxy, based on the assumption that his work can be improved. Subsequently, Tilly's historical sociology is analyzed, with a specific focus on Coercion, Capital, and European States, AD 990-1992. The analysis showcases the development of the theory, starting from Tilly's early interest in state formation and examining how the main research topics of historical sociology, the state, and the capitalism, have been analyzed over time. Lastly, a critical evaluation of Tilly's conception of historical sociology is presented by highlighting the work's shortcomings.