The consequences of surplus land production through spatial plans: Ankara case
Mekânsal planlar yoluyla ihtiyaç fazlası arsa üretiminin Ankara örneği üzerinden sonuçları
- Tez No: 864390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL BURCU ÖZDEMİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
1950'li yıllardan sonra birçok kentte görülen ve bir büyüme biçimi olarak literatüre geçen kentsel saçaklanmanın kabul görmüş birçok nedeni bulunmaktadır. Saçaklanmanın ortaya çıkmasının en önemli nedeni artan nüfus olsa da, gelirin artması, ulaşım imkânlarının gelişmesi, planlama gibi diğer nedenler de en az nüfus artışı kadar önemlidir. Türkiye'de 1980'li yıllardan sonra yaşanan belediyecilik anlayışı, yerelleşme ve yasal düzenlemeler, aşırı arazi üretimine ve kentsel saçaklanmaya yol açmıştır. Kentsel saçaklanma da planlamanın rolü yadsınamaz. Dünya çapında bir sorun haline gelen kentsel saçaklanmanın önlenmesi, buna karşı önlem ve karşı tedbirlerin geliştirilmesi konusunda literatürde pek çok çalışma bulunmaktadır. Ancak Ankara örneğinde saçaklanmanın ve aşırı büyümenin temel nedeni, kentsel mekânsal genişlemenin doğrudan mekânsal planlar tarafından sağlanması ve tetiklenmesi nedeniyle, dünya örneklerinden kısmen farklıdır. Bu çalışma, fazla arazi üretiminin nedenlerini, sonuçlarını ve etkilerini mekânsal planlar üzerinden incelemektedir. Bu inceleme mevcut planların analizine dayalı olarak yapılmaktadır. Temel olarak mekânsal planlar aracılığıyla fazla arazi üretiminin neden olduğu kentsel saçaklanma olgusu ve Ankara makro plan kararları ve buna bağlı nüfus projeksiyonları incelenmiştir. Planlama açısından yaşanan aşırı büyümenin gelişimi ve sonuçları uydu görüntüleriyle birlikte değerlendirilmiştir. Bu büyümeyi tersine çevirmenin yolları ve planlamanın bu tür alanlara yönelik yeni bir tutum geliştirip geliştiremeyeceği de sonuç bölümünde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many generally accepted reasons for urban sprawl, which was seen in many cities after the 1950s and appeared in the literature as a form of growth. Although increasing population is the most crucial reason for the emergence of sprawl, other reasons such as increasing income, development of transportation facilities, and planning are at least as important as population growth. The municipal approach, localization and legal regulations experienced in Türkiye after the 1980s led to excess land production and urban sprawl. The role of planning in urban sprawl is undeniable. There are many studies in the literature on the prevention of urban sprawl, which has become a worldwide problem, and the development of precautions and countermeasures against it. Yet, in the case of Ankara, the major reason of sprawl and excessive growth is partially different from the world examples since urban spatial expansion is directly enabled and triggered by spatial plans. This study examines the causes, consequences and effects of surplus land production through spatial plans. This examination is done based on the analysis of existing plans. Basically, the urban sprawl phenomenon caused by surplus land production through spatial plans, and Ankara macroplan decisions and associated population projections were examined. The development and consequences of the excessive growth experienced in terms of planning were evaluated together with satellite images. Ways to reverse this growth and whether planning can develop a new attitude for such areas are also discussed in the conclusion.