Çocuklarda görülen kanserlerin tedavisinde aile ve akraba destekleri öneminin tıbbi sosyal çalışma yönünden araştırılması
The Investigation of the importance of family and relatives support on the treatment of the children cancers in the context of the medical social work
  1. Tez No: 86440
  2. Yazar: KEMAL GÜDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI - ÖZET Bu araştırmada, çocuklarda görülen kanserin tedavisinde aile ve akraba desteklerinin önemi, Tıbbi Sosyal Çalışma yönünden incelendi. Araştırma grubu için, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi, Onkoloji Enstitüsü, çocuk servisinde yatan elli çocuğun ailesi, kontrol grubu için, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı çocuk servisinde yatan elli çocuğun ailesi ile çalışılmıştır. Toplam yüz vaka ile çalışılmıştır. Araştırma grubunda, tanı konulduktan sonra ilk üç ay içinde bulunuyor olma ve metastaz olmaması, kontrol grubu içinde, kronik bir rahatsızlığı bulunmayan vakaların aileleri ile çalışılmıştır. Araştırmada, genel tarama modellerinden, örnek olay tarama modeli kullanmıştır. Verileri toplamak amacıyla iki araç kullanılmıştır: - Yarı yapılandırılmış görüşme çizelgesi - Araştırmacı tarafından oluşturulmuş anket formu. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesi ki kare ve fisher kesin olasılık testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçların anlamlılık dereceleri p olarak gösterilmiştir. Araştırma bulguları, her iki grup için, karşılaştırılmalı dağılım tabloları ile özetlenmiş, aile ve akrabaların oluşturmaya başladıkları sosyal destek anlamlı bulunmuştur. Maddi destek oranı ise düşük olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın genellenebilirliği, tanı konduktan sonra ilk üç ay ile (0-18 ) yaş grubu ile sınırlandmlmıştır. 81
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the importance of family and relatives support on the treatment of the children cancers has been examined according to the medical social work. As the research group, 50 families that have children in İ.Ü.İstanbul Medicine Faculty Oncology Institute, and as the control group, 50 family that have children in İ.Ü.İstanbul Medicine Faculty Orthopedics and Traumatology Main Science Branch, have handled. The nuber of cases is one hundered. In the researet and not to be metastaz. In control group, the feature of cases is not to have a chronic condition. In the research group, the example case searching model has been used among the general searching models. In collecting data, two instruments have been used: - The half-structured in terview list - The enguiry form that the researcher has arrarged. The data that have been obtained by the research, have analyed by kikare and fisher probability test. The meaning degrees of the result have been stated as p. The findings the research have been summarized by the distribution tables for two groups. The social support that the families and the relatives have tried to give, has found meaningful. The score of material support has found as low. The generalization of the research has been limited with the first months after the diagnosis and the age group of 0-18. 82