Saturne-41 lineer hızlandırıcısında toraks cidarının elektron ark tedavisi ve doz optimizasyonu
Electron arc therapy of chest wall using saturne-41 linear accelerator and dose optimization
- Tez No: 86441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL KEMİKLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
7.ÖZET AMAÇ: Mastektomi sonrası toraks cidarı ışınlamalarında foton ve/veya elektron ışınlamalarında karşılaşılan problemleri çözümlemek için elektron ark ışınlamanın dozimetresini incelemek ve cidar ışınlamalanndaki kullanabilirliğini araştırmaktır. MATERYAL-METOD : Çalışmada 6-15 MeV elektron enerji kademelerine sahip lineer hızlandırıcı kullanıldı. İzosentr'da elektron alanlarım belirlemede primer foton kolimatörleri kullamldı (27). Ark tedavisinin TPS'de planlanması için derin dozları su fantomunda ve 35 cm çapmda perspeks silindir fantomda film dozimetresiyle ölçüldü. Elektron ark için TPS'deki tüm doz hesaplan ölçülmüş verilere dayandınldı. Ark doz verimleri, her enerjide aynı fantomda SSD=85 cm'de dmax'ta yapıldı. Silindirik fantomda merkezi kesitteki ark izodozlan film dozimetresiyle elde edildi. Bu izodozlar tedavi planlama sisteminden elde edilenlerle mukayese edildi. TLD ile nokta dozları olarak her iki izodozun verifıkasyonu yapıldı.Elektron ark tedavisindeki yüzey dozları araştırıldı. Elektron ark ışınlamada doz dağılımlarının optimizasyonu için çeşitli parametreler değerlendirildi. Organ dozları klasik toraks cidarı ışınlamalanndakilerle kıyaslandı BULGULAR : Elektron ark ışınlamalarında kullanılan primer foton kolimatörleri ile sekonder kolimasyon arasında doz parametreleri açısından büyük bir farklılık bulunmamıştır(17). Planlama sisteminden elde edilen izodoz dağılımları ile film densitometresinden elde edilen sonuçlar uyumlu bulunmuştur. Elektron ark için out put değerleri ark açısı arttıkça düşmektedir. Elektron ark ışınlamalarında izosentr'da K-ışını kontaminasyonunun etkisi görülmüştür. Çalışmada doz optimizasyonu açısından fizik parametreler değerlendirilmiş ve klasik ışınlama teknikleri ile mukayese edilmiştir. 40TARTIŞMA : Elektron ark tedavisi, eğri yüzeyleri takip eden geniş yüzeyel tümörlerin tedavisinde önemli rol oynamaktadır (16,18). Elektron ark tedavisi toraks cidarı ve mammaria interna nodlan arasındaki veya toraks cidanndaki alanlar arasındaki alan birleşimi olmaksızın çok geniş alanlarda homojen doz dağılımı vermektedir (16). Uygun enerji seçimi ve farklı elektron enerji kombinasyonlanyla ve yüzeye uygun bolüs kullanarak doz dağılımını optimize etmek mümkündür. Ayrıca riskli organların dozları açısından klasik ışınlama yöntemlerine üstünlük arz etmektedir. 41
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY ELECTRON ARC THERAPY OF CHEST WALL USING SATURNE-41 LINEAR ACCELERATOR AND DOSE OPTIMIZATION SUBJECT : To study electron arc irradiation and explore it's usability on chest wall irradiations. Specific topic is; to overcome the problems which are encountered by photon and/or electron beams on chest wall irradiations, followed by mastectomy operations. MATERIAL & METHOD : A linear accelerator has been used for mis study, which has 6-1 5 MeV electron beams. Primer photon collimators are used to determine the electron fields at isocenter. In order to realize arctherapy on treatment planning system; depth dose curves are measured both on water phantom and also by film dosimetry on a special cylindrical persplex phantom (diameter : 35 cm). For electron arctherapy; all the dose calculations of treatment planning system are based on measured data. For every energy, the arc dose outputs are measured at dmax by using same phantom at SSD=85 cm. The arc isodoses of the central slice of cylindrical phantom are found by film dosimetry. Those isodoses are compared with the ones; which are obtained from treatment planning system. Bom isodoses are verified by finding spot doses with TLD. Various parameters are evaluated for optimization of dose distributions of electron arctherapy. Organ doses are compared with the ones found in conventional chest wall irradiations. CONCLUSION : On electron arctherapy; not a big difference of dose parameters were noted between primer photon collimators and seconder collimation. Harmonious results are found when comparing the results of film densitometer to isodose distributions coming from planning system. For electron arc; output values tend to decrease as arc angle increases. At these irradiations; effects of x-ray contamination is noted at isocenter. On this study; physical parameters are evaluated (in terms of dose optimization) and compared to conventional irradiation techniques. 42DISCUSSION : Electron arctherapy plays an important role on treatment of large & shallow tumors, located on inclined surfaces. It gives a homogenous dose distribution on large fields; between the chest wall and internal mammary nodes or between the separate fields of the chest wall. It's possible to optimize the dose distribution by; proper choice of the energy, combination of different electron energies and usage of proper bolus according to the surface. Furthermore; it has advantages against conventional irradiation methods, in terms of doses of sensitive organs. 43